Fiat, Jeep aj Dodge zrejme prevezmú Číňania, chystá sa veľký biznis

Fiat Chrysler Automobiles zrejme už v blízkej dobe prejde pod kapitál z Číny, priania Sergia Marchionneho sa konečne napĺňajú.
Vydané  Text: 
Ilustračná fotografia: Fiat, Jeep aj Dodge zrejme prevezmú Číňania, chystá sa veľký biznis
Ilustračná fotografia: Fiat, Jeep aj Dodge zrejme prevezmú Číňania


Fiat Chrysler Automobiles (FCA) je automobilový koncern, ktorý zastrešuje značky ako Fiat, Dodge, Ram, Jeep, Alfa Romeo, Ferrari, Maserati a Chrysler. Podobne ako Toyota, Daimler či Volkswagen je to veľký stroj na peniaze, hoci talianska divízia spoločnosti je paradoxne stratová. Aktuálne taliansko-americký koncern spravuje tisícky showroomov, má 162 tovární a 87 vývojových centier, uvádza český autoforum.

Čínske peniaze sa však nemajú dotknúť všetkých značiek koncernu FCA. Napríklad Alfa Romeo, Ferrari a Maserati zostanú naďalej v pôvodných rukách, zmeny sa budú týkať Fiatu, Chrysleru, Dodge, Jeepu a Ramu.

Joint-venture, fúzie a akvizície z ďalekého východu nie sú výnimočné a zdá sa, že čínsky kapitál je dostatočne presvedčivým argumentom, ktorému riaditelia veľkých koncernov radi podľahnú. Ide o veľké peniaze, na ktoré európske a americké zdroje nestačia.

Spomenieme napríklad joint-venture Chery Jaguar Land Rover a Geely, ktoré stojí za Volvom. FCA spojená s Guangzhou Automobile Group (GAC), Zhejiang Geely, Dongfeng Motor Corporation či Great Wall Motor Company je reálnou víziou blízkej budúcnosti.

Je to osobné

Aktuálnym šéfom automobilového koncernu FCA je Sergio Marchionne a netají sa zámerom ešte pred odchodom do dôchodku spojiť spoločnosť s iným veľkým hráčom. Doteraz boli jeho snahy skôr márne, buď nebol po FCA dopyt alebo naopak, nepovažoval benefity zo spolupráce s PSA za dostatočné.

Naliať do koncernu nové peniaze rádovo v miliardách eur prostredníctvom fúzie, joint-venture alebo akvizície je teda pre Marchionneho zrejme osobnou záležitosťou.


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement