Tri najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri umývaní auta.

Dokonalé umytie vyžaduje nielen poriadnu dávku trpezlivosti, ale aj správnu techniku.
Vydané  Text: 

Svieti slnko, deti sú v škole a manželka v práci. Ideálna príležitosť urobiť si radosť a umyť auto. Väčšina z nás to ale po hodinke oľutuje, pretože stále nachádzame nejaké nečisté miesta, vidieť fľaky po vode a častokrát si to odnesie aj lak. S najväčšou pravdepodobnosťou si za to však môžeme sami, a preto vám ukážeme tri základné chyby, ktorých sa veľký počet vodičov pri umývaní svojho auta dopúšťa.

1. Nesprávna huba

Ak používate na umývanie vozidla klasickú špongiu, radšej ju hneď zahoďte. Tieto huby sú totiž určené na hrubé „drhnutie“, pričom sa uvoľnené nečistoty zachytia na ich povrchu a potom môžu poškodiť váš lak. Na umývanie áut sa predávajú špeciálne „huby“, ktoré nečistoty zachytia vo svojich vláknach, takže nie sú v kontakte s karosériou vozidla. Tým sa zabráni možnosti akéhokoľvek poškriabania. Ideálne je pritom použiť až dve vedrá – jedno s čistou vodou, druhé s čistiacim prostriedkom. Vo vedre s čistou vodou sa z huby uvoľnia hrubé čiastočky prachu a následne môžete špongiu namočiť do vedra s prípravkom.

2. Nesprávny čistiaci prostriedok

Každému sa už raz stalo, že nemal po ruke autošampón, a tak sa uchýlil ku starej dobrej „jarovej vode“. Prostriedky na riad však môžu vážne znehodnotiť povrch laku. Každý autošampón totiž funguje na princípe odstránenia nečistôt pri zachovaní vysokého mazacieho účinku. Inak povedané – ak používate iba vodu so saponátom, karoséria sa zbytočne vysušuje a hrozí poškodenie laku.

3. Používanie univerzálnych nástrojov a prípravkov

Používanie rovnakých špongií a prípravkov na všetky časti auta je taktiež nesprávne. Snažte sa vyhľadať prípravky, ktoré sú určené na umývaný materiál. Odporúčame využívať aspoň 3 špongie – na kolesá, lak a plastové diely.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.