VIDEO: Pozor na spreje v rozhorúčenom aute, môžu vybuchovať

Keď sa Američanka Karmen Ayres vracala k svojmu autu zaparkovanému na parkovisku, zistila, že má rozbité čelné sklo. Z čelného skla trčal sprej na vlasy, ktorý mala predtým v aute.
Vydané  Text: 

Udalosť, ktorá sa tento týždeň odohrala v Spojených štátoch, je pripomienkou aj pre Slovákov, že by si mali dávať pozor na to, čo skladujú vo svojich autách. Nastupujúce vysoké teploty sa interiéri automobilu môžu aj znásobiť. Neprospieva to ani samotnému interiéru, o nejakých potravinách a sprejoch ani nehovoriac. Kuriózny prípad z Vancouveru nastal vtedy, keď bolo auto majiteľky dlhší čas odparkované na vonkajšom parkovisku pri dennej teplote asi 32 stupňov Celzia. Ak je automobil na priamom slnku, môže teplota v interiéri dosahovať až 50 °C, čo už predstavuje nebezpečenstvo. Potraviny sa môžu začať kaziť a aerosolové spreje sa začínajú rozpínať zvnútra. Sprej na vlasy, zrejme nejaký lak, pri vysokej teplote explodoval vo svojej spodnej časti a čiastočne preletel cez čelné sklo. Aj keď trocha pochybujeme o tom, že by bol takýto sprej schopný vyvinúť takú silu, že prerazil nielen dve vrstvy skla, ale aj ochrannú fóliu, ktorá ich drží pokope, nebudeme sa púšťať do diskusií o hodnovernosti reportáže z americkej stanice DGW8. Zaujímavosťou je, že dotyčná Karmen Ayres je pracovníčkou poisťovne a sama pre KGW8 tvrdila, že sa stretáva s rôznymi vybuchujúcimi predmetmi v autách počas teplých dní – napríklad s nápojmi v plechovkách, vínovými fľašami a tiež so strelnými zbraňami. Teraz do štatistiky prispela aj vlastným prípadom.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.