Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7.
Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
Vydané Text: 

Vo vyššie uvedených dňoch si môžu všetci motoristi s legálne nainštalovanými LED žiarovkami NIGHT BREAKER LED nechať zadarmo skontrolovať a prípadne nastaviť svetlomety svojich vozidiel vo vybraných servisoch po celom Slovensku, ktoré disponujú regloskopom (profesionálny prístroj na správne nastavenie svetlometov). Aktuálne informácie o zúčastnených servisoch nájdu všetci záujemcovia na webových stránkach www.vidiet-a-byt-videny.sk.

Tohtoročná akcia Vidieť a byť videný prebieha súčasne v rovnakom termíne aj v Českej republike a je zameraná na legálne inštalované LED svetelné zdroje – NIGHT BREAKER LED. Tými je možné vo vybraných typoch vozidiel, uvedených na www.led-legalne.sk, nahradiť klasické halogénové autožiarovky H4 a H7. Nutnou súčasťou ich legálnej inštalácie je však okrem iného aj následné odborné nastavenie.

Bohužiaľ, pri výmene svetelných zdrojov svojpomocne je tento dôležitý krok často zanedbávaný a pri svietení potom môže dochádzať k oslňovaniu protiidúcich vodičov. Vzhľadom na to, že svetlo LED žiaroviek je veľmi jasné, intenzívne a výrazne chladne biele, je možnosť oslnenia ešte vyššia.

Inzercia

Inzercia

Dopravným nehodám, ktoré môžu byť spôsobené oslnením alebo zlým osvetlením vozidla, je potrebné predchádzať. Z tohto dôvodu BECEP každoročne podporuje preventívnu bezpečnostnú akciu Vidieť a byť videný, počas ktorej sa vo vybraných servisoch bezplatne nastavujú svetlomety,“ upresňuje JUDr. Roman Török, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy SR.

Preto je obzvlášť pri LED žiarovkách nastavenie svetlometov veľmi dôležité. Akcia Vidieť a byť videný tak vychádza v ústrety všetkým, ktorí túto povinnosť zanedbali alebo si s výmenou LED žiaroviek nevedia rady. Pokiaľ si vodiči totiž nechajú LEDky tiež nainštalovať, získajú okrem predĺženej záruky 4 roky ešte jeden rok záruky navyše.

Cieľom akcie Vidieť a byť videný je upozorniť vodičov na riziká spojené s prevádzkou vozidla, ktoré nemá správne nastavené alebo funkčné svetlomety a nutnosť pravidelnej kontroly autožiaroviek nielen v hlavných svetlometoch ale aj celého osvetlenia motorových vozidiel.

Inzercia

Inzercia

Partnermi desiateho ročníka akcie Vidieť a byť videný sú:

www.osram.sk

www.becep.sk

www.intercars.sk

www.lkq.sk

www.autokelly.sk

Zásady legálnej inštalácie LED svetelných zdrojov namiesto klasických halogénových žiaroviek:

1) Inštalácia LED žiaroviek je možná iba do čelných svetlometov vozidiel, ktoré sú v presnej zhode s vozidlami uvedenými v zozname kompatibility na www.led-legalne.sk alebo v Osvedčení o vnútroštátnom typovom schválení komponentu Ministerstva dopravy SR.

2) Musia sa vymeniť vždy obe žiarovky naraz.

3) V prípade zložitejšej inštalácie je nutné inštalovať aj montážne príslušenstvo, ktoré musí byť tiež v presnej zhode so zoznamom kompatibility.

4) Po inštalácii LED žiaroviek je nutné na svetlomet alebo v jeho blízkosti nalepiť výrobný štítok výrobcu, na ktorom je uvedené číslo schválenia K1821 (pre H7) alebo K2023 (pre H4) a logo OSRAM. Samolepka s výrobným štítkom výrobcu je vnútri krabičky komponentu NIGHT BREAKER H4/H7 LED.

5) Ďalej je nutné okolo prívodného kábla náhradného svetelného LED zdroja nalepiť samolepku so značkou typového schválenia komponentu, na ktorom je uvedené číslo tohto schválenia – MD SR 27MD N-01863 (H4) alebo 27MD N-01864 (pre H7). Samolepka so značkou typového schválenia komponentu sa nachádza na krabičke komponentu NIGHT BREAKER H4/H7 LED.

6) Bezprostredne po inštalácii LED žiaroviek je nutné svetlomety nechať nastaviť v odbornom autoservise, vybavenom regloskopom.ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024