Testy

TEST: Ako funguje litrový trojvalec v Honde Civic? Jazdí fantasticky!

Opäť trojvalec? Mohol by si povedať niekto pri prvom pohľade na technické údaje testovaného vozidla. Áno, trojvalce teraz hýbu svetom aj kompaktnými automobilmi. Bez nich vraj automobilky nevedia splniť prísne emisné limity. Tak sa s tým treba vyrovnať a nájsť v nich to, čím vás dokážu potešiť.

Napríklad ochotou stúpať do otáčok a podfarbovať svoju prácu originálnou zvukovou kulisou. V prípade Hondy Civic to nie je nič, čo by vás malo rušiť z pokoja a posádku z prípadného spánku. Skôr sa zamerajme na spoluprácu motora s manuálnou prevodovkou. Túto kombináciu s radosťou odporúčame. Manuál radí presne, ani raz sme nemali problém zaradiť presne tú rýchlosť, ktorú sme potrebovali. A ešte jedna drobnosť, z ktorej sme mali vždy krajší deň. Hlavica radiacej páky. Guľatá a hliníková. Do ruky padne, akoby sa tam stále pýtala. Budete ju chcieť držať, aj keď budete mať nablízku mnohé iné lákadlá. Napríklad mobilný telefón, plechovku s nápojom či dlhé stehno spolujazdkyne. Hlavica tejto radiacej páky si vás podmaní a budete sa jej chcieť neustále dotýkať.

TEST Honda Civic 1.0 VTEC Turbo

Sedíte v Honde. Sport Line. To znamená červené prešívanie na volante a zaujímavé farebné aplikácie na sedadlách. V nich sedíte hlboko a nízko nad vozovkou, takže oproti všetkým SUV máte s autom aj cestou oveľa lepší kontakt a všetko prežívate intenzívnejšie.

Zvlášť, keď zapnete športový režim tlmičov. To definitívne pochopíte, že nie je všetko o počte valcov a koní v motore, ale svoje zohráva aj podvozok. Civic vám naplno ukáže, čo to znamená dobre spravená viacprvková zadná náprava. Máloktoré auto prechádzalo referenčné nerovnosti tak suverénne a zo zákrut vychádzalo tak razantne ako práve Civic. V tomto aute je naozaj radosť vyraziť na zakrútené cesty a užívať si všetky sily, ktoré v nich pôsobia.

TEST Honda Civic 1.0 VTEC Turbo

Potom autu odpustíte aj komplikovaný informačný a zábavný systém, v ktorom sa budete dlhšie orientovať. Ale ak budete mať vozidlo ako vlastné a nie iba na týždeň, tak sa v ňom naučíte žiť a navzájom si padnete do oka. Napríklad aj pre veľmi dobre fungujúce asistenčné systémy Honda Sensing a LED svetlomety, ktoré robia všetko pre to, aby ste vy videli čo najviac a vodiči v autách oproti vám netrpeli. Takže bude to láska? Honda Civic má na to mnohé predpoklady vrátane lákavej akciovej ceny a bohatej výbavy.

Honda Civic 1.0 VTEC Turbo Sport Line - informačná tabuľka

Obchodné informácie
Cena 25 390
Značka Honda
Model Civic
Model - Typ 1.0 VTEC Turbo Sport Line
Model - rok výroby 2020
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka 4 518 mm
Šírka 1 799 mm
Výška 1 434 mm
Rázvor 2 697 mm
Objem palivovej nádrže 46 l
Pohotovostná hmotnosť 1 300 kg
Maximálna hmotnosť 1 645 kg
Objem batožinového priestoru (min.) 370 dm3
Objem batožinového priestoru (max.) 1 210 dm3
Motor a prevodovka
Počet valcov 3
Objem valcov 988 cm3
Najvyšší výkon 126 k
Najvyšší výkon 93 kW
Najvyšší výkon pri ot./min. 5 500
Najvyšší krútiaci moment 200 Nm
Najvyšší krútiaci moment pri ot./min. 2 500
Výkony a spotreba
Kombinovaná spotreba 5,9 L
Emise 110 CO2g/km
Maximálna rýchlosť 203
Zrýchlenie 0 – 100 km/hs 10,5

Naše hodnotenie

Hodnotenie: 4

Hondu Civic s motorom 1.0 VTEC Turbo rozhodne nepodceňujte! Motor má zaujímavý charakter a poteší aj fanúšikov ostrejšej jazdy. Nízky športový posed, presná manuálna prevodovka či fantastický podvozok ocenia aj tí najnáročnejší z vás. Navyše sa nemusíte obmedzovať pri pohľade na praktické využitie auta vďaka plnohodnotným miestam aj na zadných sedadlách alebo objemnému batožinovému priestoru.

Klady
  • Jazdné vlastnosti
  • Manuálna prevodovka
  • Posed za volantom
  • Priestranný interiér
Zápory
  • Infotainment
Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club
Magazín

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club

SsangYong vytvoril špeciálnu edíciu vlajkovej lode Rexton, ktorá je ako šitá na mieru slovenským rodinám. Rexton Club dáva dokopy to podstatné, aby ponúkol bezkonkurenčný pomer ceny a hodnoty. Cenovka sa začína už na úrovni 34 990 €!