Kodiaq v EuroNCAP: 5 hviezdičiek, najvyšší počet bodov za test bočného nárazu

SUV-čko Kodiaq dopadlo podľa očakávaní veľmi dobre. Škodovka modelom nadväzuje na sériu úspešných crashtestov.
Vydané Text: 


Vozidlo má výhodu v robustnej karosérii a tuhej konštrukcii, deviatich airbagoch a vo významnej miere sa na zvyšovaní bezpečnosti podieľa aj technológia Crew Protect Assist. Tá zabezpečí, že v prípade hroziacej nehody stiahnu pásy na predných sedadlách, uzavrú okná (vrátane toho strešného), aktivuje sa takzvaná multikolízna brzda, preruší sa prívod paliva, odomknú sa dvere a zapnú sa všetky smerovky. EuroNCAP ohodnotilo ochranu chodcov na 71 percent. Pre porovnanie, aktuálny Mercedes-Benz triedy E dosiahol úroveň 77 percent, čo je výborný výsledok. Aktívna bezpečnosť bola ohodnotená na 54 percent, ochrana dieťaťa na 77 percent, dospelého pasažiera na 94 percent. V prípade desaťročného dieťaťa však nedopadla najlepšie ochrana krčnej oblasti, tam Kodiaq získal červené hodnotenie „Poor“. V prípade šesťročného dieťaťa tento problém EuroNCAP nezaregistroval. Škoda má v testoch EuroNCAP dobrú povesť a skvelé výsledky. SUV-čko Kodiaq je v poradí už siedmy model, ktorý získal maximálnym možný počet hviezdičiek, teda päť. Doteraz sa to podarilo vozidlám Fabia, Rapid, Citigo, Yeti a Superb. Rovnaký výsledok teraz očakávame aj pri najnovšom crossoveri Karoq. Kompletné výsledky sú na stránke EuroNCAP: http://www.euroncap.com/en/results/skoda/kodiaq/26894
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.