Magazín

Voňavé stromčeky vyzerajú neškodne, no môžu spôsobiť vážne problémy! Na toto si dávajte extrémny pozor

Wunder Baum

Motoristi ich používajú už desaťročia, častokrát sme ich mohli vidieť zavesené na spätných zrkadlách či na palubnej doske. Lacné vône do áut sú lacné a efektívne, avšak pri nesprávnom zaobchádzaní môžu spôsobiť vážne problémy a poškodiť interiér auta.

Stačí sa opýtať nášho čitateľa Juraja, ktorý podobný osviežovač vzduchu najprv zavesil na spätné zrkadlo. Tam ho však stromček počas jazdy vyrušoval, a tak vôňu premiestnil na menej viditeľné miesto k výduchom klimatizácie, pričom sa jednou stranou opieral o gombíky na palubnej doske. Ráno však Juraj videl, že sa osviežovač drží na gombíku, a tak sa ho pokúsil odlepiť. „Keď som ho potiahol, plast zostal nalepený na stromčeku ako žuvačka. Tak som to úplne strhol a všimol som si, že to vyzerá, akoby na gombíku niečo zaschlo.“

Wunder Baum
Zdroj: Facebook

Chemikálie v osviežovači vzduchu spôsobili roztavenie gombíka a Juraj usúdil, že „nejaká chemická látka v tomto osviežovači vzduchu nemá rada plast“.

Obávame sa, že v tom nie je sám. Napriek tomu, že ide o známy produkt, internet je plný sťažujúcich sa majiteľov, ktorým vôňa roztavila alebo inak poškodila palubnú dosku a plastové časti v interiéri. Väčšina závesných osviežovačov však ponúka na balení jasné inštrukcie a varovania, ako by ste mali produkt správne používať.

Wunder Baum

Osviežovač vzduchu by mal visieť voľne vo vzduchu tak, aby sa zabránilo zafarbeniu akéhokoľvek iného materiálu v blízkosti. Zabráňte kontaktu s čalúnením, plastmi alebo lakovanými povrchmi. Plastový obal osviežovača pritom nemusíte okamžite odstraňovať, stromček môžete vysúvať postupne. Takto vám vôňa nielenže dlhšie vydrží, ale v obale je zvyšok auta pred priamym kontaktom chránený a vás nebude bolieť hlava z chemikálií. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú špeciálne držiaky, do ktorých môžete vôňu zasunúť bez toho, aby ste museli riskovať poškodenie palubnej dosky.

Wunder Baum
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.