Magazín

Vzájomné predchádzanie sa kamiónov na diaľnici je hotová katastrofa. Čo na túto činnosť hovorí zákon?

Vzájomné predchádzanie sa kamiónov
Aj takýto pohľad sa vám môže naskytnúť na diaľnici D1. Vzájomné predchádzanie sa kamiónov je pritom v tomto úseku zakázané.

Jazda po diaľnici by mala pre vodiča osobného vozidla predstavovať pohodu a relax. Miesta, kde je maximálna povolená rýchlosť aj 130 km/h, majú umožňovať vodičom rýchlejší presun z bodu A do bodu B. Avšak potom sa tu z ničoho nič objaví pretekár v kamióne, ktorý sa rozhodne celú diaľnicu zablokovať. Ako sa k takýmto vodičom stavia zákon?

Vzájomné predchádzanie sa kamiónov na diaľnici je činnosť, ktorá vodiča normálneho osobného motorového vozidla dokáže poriadne vytočiť. Najmä ak rýchlostný rozdiel medzi dvoma predbiehajúcimi sa kamiónmi je 2, niekedy dokonca až závratné 3 kilometre za hodinu.

Ani zákon im nefandí

Takéto správanie sa vodičov kamiónov pritom nemá pochopenie ani v zákone. Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov totiž vo svojom paragrafe 35 v časti Osobitosti premávky na diaľnici a ceste pre motorové vozidlá a v odseku 3 jasne hovorí:

Vodič motorového vozidla kategórie N, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 7 500 kg, alebo vodič jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť presahuje 7 500 kg, nesmie pri jazde po diaľnici predchádzať iné motorové vozidlo.

Z uvedeného je teda jednoznačné, že predbiehanie akéhokoľvek vozidla kamiónom je na diaľnici vyslovene zakázané. Napriek tomu sa nájdu vodiči, ktorí daný predpis nerešpektujú.

diaľnica kamión

Stačí kamerový záznam

V takom prípade im hrozí pokuta podľa aktuálneho sadzobníku pokút až do výšky 100€. Navyše ak si myslia, že pri predbiehaní sú neohrození a pokuta sa im udeliť nemôže, sú na omyle. V mnohých prípadoch totiž polícii na udelenie pokuty stačí kamerový záznam alebo fotografia, ktorá takéto správanie sa zachytáva.

Samozrejme, aj tu musíme dodať, že dôkazový materiál musí byť vyhotovený v medziach zákona. Teda, že vodič nemôže počas vedenia motorového vozidla, ktoré ide za predbiehajúcimi sa kamiónmi používať mobilný telefón. Aké sú vaše skúsenosti s predbiehaním sa kamiónov na diaľnici? Stalo sa vám už niekedy, že ste za takýmito pretekármi museli stráviť pekných pár minút?

Prečítajte si aj:


Môžete záznam nehody z autokamery použiť na Slovensku ako dôkaz?

ERIK STRÍŽ


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.