Magazín

Pozrite si hrozivú štatistiku! Slováci prestali kupovať nové autá, škody prekročili 200 miliónov eur.

Hyundai továreň Nošovice

Podľa najnovšej štatistiky ZAP došlo počas apríla k registrácii len 3 424 nových osobných automobilov, čo predstavuje oproti minulému roku markantný pokles o 64,50%. To predstavuje najhoršiu hodnotu zaznamenanú v mesiaci apríl za posledných 25 rokov. Nejde však len o jediný mesiac, automobilky majú problém od začiatku roka 2020. Za prvé 4 mesiace klesol medziročne počet registrácií o viac ako 10 tis kusov čo spôsobilo výpadok na tržbách vo výške približne 200 miliónov eur.

Z populárnych výrobcov môžeme spomenúť napríklad japonské Suzuki s poklesom o viac ako 85 %, nedarilo sa však ani Renaultu, Mitsubishi, Mazde, Oplu, či Fordu. Ich straty predstavujú v porovnaní s rokom 2019 od 65 až do 85 %. Napriek tomu, že súčasná výnimočná situácia mala vplyv na takmer všetky automobilky operujúce v tomto regióne, za veľkých šťastlivcov sa môžu považovať ľudia v Toyote alebo BMW, ktorí operujú so stratou do 40 %.

Ešte to nekončí

V súčasnosti dochádza k uvoľňovaniu prísnych opatrení a existuje šanca, že predaje áut opäť stúpnu. Nepôjde však o normálny stav, mnohí záujemcovia prehodnotili investíciu do nového vozidla a pre iných sa skrz zlú finančnú situáciu stala vízia nového vozidla hudbou ďalekej budúcnosti. V priebehu posledných mesiacov začala tiež stúpať nezamestnanosť, pričom mnohé štúdie a analytici odhadujú pokračovanie ekonomickej recesie. Pri zohľadnení aktuálnej klímy je preto návrat do „normálnych koľají“ nepravdepodobný a výrobcovia automobilov budú so zlými číslami zápasiť minimálne do konca tohto roka.

My sme zvedaví na ďalšie štatistiky, ktoré nám prinesú nasledujúce mesiace. Podľa nich budeme môcť určiť približný vývoj aj efektivitu prijatých vládnych opatrení súvisiacich s krízou.

VIDEOTESTY AMŠ

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!