Magazín

Podľa čoho dostali názvy najznámejšie automobilky?

Alfa Romeo

Pôvodný názov spoločnosti bol ALFA - skratka pre Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. V roku 1915 spoločnosť kúpil Nicola Romeo a pridal k názvu svoje priezvisko.

Aston Martin

Automobilka dostala názov podľa pretekárskej dráhy Aston Hill, kde bola spoločnosť založená a podľa priezviska jej zakladateľa Lionela Martina.

Audi

Ide o latinský preklad nemeckého mena Horch, zakladateľa značky, ktorý bol na jej čele iba 5 rokov. Anglický preklad tohto slova je “hark”, teda načúvať alebo zavolať. Pôvodne sa automobilová spoločnosť volala Auto Union.

BMW

Je to skratka od nemeckého Bayerischen Motoren Werke, čo v preklade znamená Bavorské motorové diela.

Cadillac

Značka bola pomenovaná podľa francúzskeho zakladateľa sira Cadillaca. Ide tiež o názov malého mestečka na juhu Francúzska. Spoločnosť založená v roku 1902 bola kúpená General Motors v roku 1909 a dodnes je známa pod názvom GM Brand.

Chevrolet

Svoj názov nesie značka podľa jej zakladateľa Louisa Chevroleta, automobilového pretekára pôvodom zo Švajčiarska. Spoločnosť sa v roku 1917 zlúčila s General Motors a dodnes už prežíva iba ako názov značky.

Citroën

Táto značka bola pomenovaná podľa jej zakladateľa André-Gustava Citroëna, francúzskeho podnikateľa s holandským pôvodom. Bol posledným dieťaťom holandského židovského obchodníka s diamantmi Levie Citroëna a Mazre Kleinmannovej z poľskej Varšavy.

FIAT

Ide o skratku od Fabbrica Italiana Automobili Torino, čo v preklade znamená talianska automobilová fabrika v Turíne. Názov FIAT sa preto má písať veľkými písmenami, rovnako ako SEAT alebo BMW.

Ford Motor Company

Pomenovaná podľa jej zakladateľa Henryho Forda, ktorý bol tiež priekopníkom automobilovej masovej výroby v roku 1914.

Hyundai

Toto slovo z kórejčiny v preklade znamená súčasný vek alebo modernosť.

Mercedes-Benz

Mercedes bolo prvým menom dcéry Emila Jellinka, ktorý distribuoval autá prvotnej spoločnosti Daimler okolo roku 1900. Benz je potom priezvisko Karla Benza, tvorcu historicky prvého automobilu na spaľovací pohon.

Nissan

Zo začiatku bola spoločnosť známa pod názvom Nippon Sangyo, z čoho neskôr vzniklo skrátene Nissan a znamená to japonský priemysel.

Porsche

Značka bola pomenovaná podľa jej rakúskeho zakladateľa Ferdinanda Porsche, ktorý bol automobilovým technikom. Priezvisko má pravdepodobne pôvod z českého mena Boreš.

Rolls-Royce

V roku 1904 vyrobil Henry Royce svoje prvé auto a nazval ho Royce. V tom istom roku ho predstavil Stewartovi Rollsovi a stali sa partnermi v biznise, v ktorom všetky autá, ktoré Royce vyrobil boli predávané exkluzívne Rollsom a dostali názov Rolls-Royce.

SEAT

Ide o akronym odvodený od Sociedad Española de Automóviles de Turismo, čo znamená španielska korporácia pre osobné autá.

Toyota

Názov dostala podľa mena jej zakladateľa Sakichiho Toyodu. Pôvodne sa volala Toyeda, názov bol zmenený po vyhlásení súťaže o lepšie znejúci názov.

Volkswagen

Ferdinand Porsche chcel vyrábať autá dostupné pre bežných ľudí a tak vytvoril značku pod názvom ľudové autá.

Volvo

Volvo v latinčine znamená ja sa váľam. Pôvodne to bol názov pre guľové ložisko vyvinuté spoločnosťou SKF.