Smart proti triede S bez problémov

Súboj Dávida a Goliáša. Ako môže uspieť nový Smart Fortwo, ak sa mu v protismere objaví Mercedes triedy S, patriaci do úplne inej váhovej kategórie?
Vydané  Text: 

Cieľom testu, v ktorom sa proti sebe postavili veľkosťou aj hmotnosťou dva protipóly koncernu Daimler, 1 124 kilogramový Smart a 2 308 kg vážiaci Mercedes triedy S, bolo dokázať bezpečnosť malého automobilu. Náraz prebehol pri rýchlosti 50 km/h a autá sa stretli s prekrytím 50 percent. Pri triede S by bol nejaký nedostatok prekvapením, no s o to väčším napätím sa čakalo ako obstál Smart. Výsledky dokazujú, že veľkosť v tomto prípade nie je hendikepom a Smart ponúka obom členom posádky dostatočnú mieru ochrany. Priestor kabíny zostal po náraze neporušený a ani hodnoty spomalenia pasažierov neprekročili kritické hodnoty. V prípade podobnej nehody tak majú značné šance na jej prežitie bez zranení. Svoj podiel na priaznivom výsledku stretu však má i veľký Mercedes, ktorý svojimi deformačnými zónami absorboval väčšiu časť nárazovej energie. ![v708z67ALww](http://img.youtube.com/vi/v708z67ALww/0.jpg) Podľa predstaviteľov automobilky prešiel malý Smart rovnakým vývojovým programom ako väčšie automobily koncernu, napríklad nový Mercedes triedy C, alebo S. Vďaka tomu spĺňa najvyššie bezpečnostné štandardy súčasnosti, z ktorých niektoré výrazne prekračujú požiadavky legislatívy.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.