Umelecké dielo Pininfarina Hyperion

Na svete je stále dosť bohatých ľudí, ktorí si môžu dovoliť unikát na štyroch kolesách. Roland Hall, majiteľ ostatnej kreácie z dielní Pininfarina, má však v garáži niečo skutočne výnimočné.
Vydané  Text: 

Model Hyperion totiž finišoval v čase, kedy atumobilový svet zastihla tragická správa o smrti aktuálneho majiteľa, prezidenta a výkonného riaditeľa Andreu Pininfarinu. Pán Hall tak svoje auto venoval jeho pamiatke. Pininfarina Hyperion je luxusný roadster na báze Rolls-Royce Drophead Coupe, ktorý sa svetu ukázal na Concours d’Elegance v Pebble Beach. Dizajn je inšpirovaný v tridsiatych rokoch minulého storočia, niektoré línie sa inšpirovali predchádzajúcimi výtvormi štúdia Pininfarina pre prestížnu britskú automobilku, konkrétne modelim Silver Dawn z roku 1951 alebo Camargue z roku 1975. Oproti základnému modelu bol kokpit posunutý o 400 mm dozadu, tým pádom bolo nutné vymontovať zadné sedadlá. Zaujímavým detailom je drevený kryt priestoru pre strechu. Ten je potiahnutý aj pred čelné okno, kde sú umiestnené menšie odkladacie priestory. Napriek obrovsky pôsobiacim rozmerom karoséria nevytlačí ručičku na váhe príliš vysoko. Je totiž vyrobená z uhlíkových vlákien. Zaujímavosťou sú drevné dvere. Interiér prakticky nebol zmenený, pribudol však exkluzívny detail v podobe ručičkových hodiniek od Girard-Perregaux z bieleho zlata. Tie si pán Hall môže kedykoľvek vybrať a upevniť na zápästie.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.