ŠTATISTIKA

Toto je TOP 10 najaerodynamickejších automobilov súčasnosti. Niektoré popierajú zákony fyziky

Na celkovú efektivitu automobilov vplýva hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je aj aerodynamický koeficient odporu vzduchu. Tieto autá ho majú najnižší.

Efektivita je niečo, čo týmto vozidlám určite nechýba.
Vydané  Text: 

Rozpohybovať aj veľký stroj na kolesách nie je v dnešnej dobe problém. Ale urobiť to efektívne, to je už iný príbeh. Pri autách už nejde len o to, mať motor, ktorý ich poháňa. Preto existuje hneď niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť čo najvyššiu prevádzkovú efektivitu. Jedným z nich je zníženie hmotnosti vozidla, aby motor nemusel vyvíjať taký veľký výkon na rozbeh ťažkej hmoty.

Ďalším spôsobom je napríklad optimalizácia pohonnej sústavy, aby sa získal čo najväčší výkon v rámci obmedzených finančných možností. Ale jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje vzhľad aj výkon auta, je jeho aerodynamika. Aj preto sa teraz spoločne pozrieme na to, ktoré autá v tejto disciplíne prevyšujú svojich konkurentov.

Toto je Top 10 automobilov, ktoré majú najnižší koeficient odporu vzduchu na trhu:

Inzercia

Advertisement

Inzercia

1. Lightyear 0 (0,175)

Lightyear 0

Lightyear 0 je solárne poháňané elektrické vozidlo navrhnuté pre maximálnu efektivitu. Jeho elegantný dizajn a integrované solárne panely umožňujú nabíjanie počas jazdy alebo parkovania. Toto auto sa snaží znížiť závislosť na nabíjacej infraštruktúre využívaním obnoviteľnej energie.

2. Volkswagen XL1 (0,19)

Volkswagen XL1

Inzercia

Volkswagen XL1 je známy pre svoj extrémny dôraz na úsporu paliva a má súčiniteľ odporu vzduchu len 0,19. Ide o plug-in hybrid s ľahkou karosériou z uhlíkových vlákien a minimalistickým dizajnom. Napriek obmedzenej produkcii zostáva XL1 referenčným bodom v aerodynamickom dizajne. Keďže ide o auto zamerané na efektivitu, malo výkon len 64 koní.

3. Lucid Air (0,197)

Lucid Air

Lucid Air je luxusný elektrický sedan s koeficientom odporu vzduchu 0,197, čo ho robí jedným z najviac aerodynamických elektromobilov súčasnosti. Kombinuje vysoký výkon s dlhým dojazdom, vďaka pokročilej batériovej technológii a aerodynamickému dizajnu. Špeciálna silueta auta prispieva k jeho efektivite a elegantnému vzhľadu. Ponúka výkon od 436 do neuveriteľných 1251 koní.

4. Mercedes-Benz EQS (0,20)

Inzercia

Mercedes-Benz EQS je elektromobil s koeficientom odporu vzduchu 0,20. Má priestranný interiér, pokročilé technológie a nedávno prešiel menšou štylistickou modernizáciou. Nemá takmer žiadne ostré hrany, ale po facelifte sa na kapote objavila klasická hviezda. Elektrické motory sa starajú o výkon 360 až 761 koní.

5. Tesla Model S (0,208)

Tesla Model S

Model S od Tesly z roku 2021 má súčiniteľ odporu vzduchu 0,208, ktorý návrhári dosiahli neustálym vylepšovaním pôvodného auta. V blízkej budúcnosti sa očakáva ďalšia nová vylepšená verzia. Nízky odpor prispieva k pôsobivému dojazdu a výkonu. Model S je vlajkovým elektromobilom, známym pre svoje inovatívne funkcie. Vo verzii Plaid majú majitelia na hranie až 1020 hp, teda 1034 koní.

6. Hyundai Ioniq 6 (0,21)

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6 má súčiniteľ odporu vzduchu 0,21, pričom jeho dizajn je inšpirovaný automobilovým i leteckým priemyslom. Jeho aerodynamický tvar obsahuje aktívne aerodynamické prvky na zvýšenie prevádzkovej efektivity. Nie každému sa však jeho dizajn musí páčiť. V najvyššej verzii dostal výkon 325 koní.

7. Porsche Taycan (0,22)

Porsche Taycan so súčiniteľom odporu vzduchu 0,22 je úplne prvým plne elektrickým sériovým vozidlom značky. Auto nedávno prešlo faceliftov, s ktorým Nemci už zbúrali viacero rekordov. Dizajn Taycanu zahŕňa napríklad nastaviteľný zadný spojler a ďalšie aktívne prvky minimalizujúce odpory. Najvyššia verzia Taycan Turbo GT s paketom Weissach ponúka 789 koní a krátkodobo (v režime overboost) až 760 kW, teda 1034 koní.

8. Tesla Model 3 (0,23)

Tesla Model 3

Tesla Model 3 s koeficientom odporu vzduchu 0,23 je navrhnutá podobne ako ostatné autá v tomto výbere, ale konštruktéri mysleli aj cenovú dostupnosť. Trojka sa stala globálnym štandardom pre elektrické vozidlá, pričom ide v súčasnosti o druhý najpredávanejší elektromobil spoločnosti. V roku 2023 prišiel s faceliftom, pričom verzia Performance ponúka v Európe 460 a v Spojených štátoch až 517 koní.

9. Tesla Model Y (0,23)

TESLA MODEL Y

Tesla Model Y má rovnaký súčiniteľ odporu vzduchu 0,23 ako Model 3, napriek väčšiemu a praktickejšiemu tvaru. Kombinuje vlastnosti Modelu 3 s väčším nákladným priestorom a všestrannosťou. Vlani to bol najpredávanejší elektromobil v Európe i na svete, aktuálne sa však v rebríčkoch prepadá. Výrobca výkony k tomuto modelu aktuálne neuvádza, ale mali by byť podobné ako v prípade Modelu 3.

10. BMW i4 (0,24)

BMW i4 M50 xDrive

BMW i4 je elektromobil vyrobený tak, aby kombinoval vysoké výkony s každodennou praktickosťou. Auto je poháňané batériou s kapacitou 83,9 kWh, ktorá ponúka dojazd až 493 km na jedno nabitie. Majiteľom ponúkne výkon až do 544 koní, v závislosti na zvolenej verzii.

Môžeme spomenúť aj: Mercedes-Benz Vision EQXX (0,17)

Mercedes-Benz Vision EQXX

Vision EQXX je koncept Mercedesu, ktorý chce ukázať, kam až sa dá posunúť aerodynamika a celková efektivita automobilov. Využívať má tiež pokročilé batériové technológie, ktoré zvyšujú energetickú hustotu a efektivitu. Cieľom dizajnérov bola tiež ekológia, ktorú zohľadnili vo forme použitých recyklovaných materiálov.

Zdroj: CarBuzz, Carwow


ODPORÚČANÉInzercia

Inzercia

Advertisement