Bezplatná doprava Svetielko nádeje pre deti s onkologickým ochorením zbiera peniaze cez kampaň. Vyzývame k jej podpore aj vás

Ročne najazdia 150-tisíc kilometrov, aby detským pacientom zabezpečili bezpečný a pohodlný prevoz súvisiaci s liečbou.

Kampaň Svetielko nádeje na StartLabe
Vydané Text: 

Detskí pacienti s onkologickým ochorením musia počas liečby pravidelne cestovať medzi ich domovom a nemocnicou v Banskej Bystrici, pri ktorej pôsobí občianske združenie Svetielko nádeje, a ktorá je jednou z troch nemocníc s pediatrickou onkologickou klinikou na Slovensku.

Nie každá rodina má možnosť individuálnej dopravy, alebo prostriedky, aby si vhodnú dopravu zabezpečila.

Vyčerpávajúca liečba chemoterapiou a rádioterapiou okrem rakoviny ničí aj obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Vzhľadom na oslabenú imunitu je dôležité, aby detskí pacienti necestovali v hromadnej doprave, alebo v zbernej sanitke s inými chorými ľuďmi. Aj bežné bakteriálne a vírusové ochorenia skomplikujú liečbu, ktorou deti prechádzajú,” upozorňuje MUDr. Pavel Bician, predseda občianskeho združenia.

Inzercia

Inzercia

Svetielko nádeje poskytuje bezplatnú prepravu detským onkologickým pacientom a osobe, ktorá ich sprevádza, už od roku 2008.

Detských pacientov prepravujeme na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia, ale aj na liečbu v zahraničí (ČR, Rakúsko, Taliansko a Nemecko). Ak je to nevyhnutné, prepravu Svetielko nádeje zabezpečuje aj počas víkendov, kedy sú šoféri v pracovnej pohotovosti.

Inzercia

Inzercia

Svetielko nádeje individuálne prepravuje detských onkologických pacientov a ich rodinných príslušníkov vlastnými vozidlami a v prepravnej službe zamestnáva dvoch šoférov na plný úväzok.

Od roku 2008, keď sa projekt prepravnej služby spustil, najazdili už vyše milión kilometrov. Vozidlá využívané na prepravu sa časom prirodzene opotrebujú. Na to, aby spĺňali bezpečnostný a zdravotný štandard pre detských onkologických pacientov, ich treba pravidelne obmieňať. Minulý rok to bolo 150-tisíc kilometrov a 800 ciest.

Práve z tohto dôvodu sa Svetielko nádeje rozhodlo spustiť crowdfundingovú kampaň na online platforme StartLab, ktorej cieľom je vyzbierať 45-tisíc eur na kúpu nového auta. Kampaň trvá do

Uvedomujeme si, že je odvážne snažiť sa vyzbierať takúto sumu, ale veríme, že s vašou pomocou to zvládneme, pretože auto pre potreby našich onkologických detských pacientov sa nedá kúpiť po častiach, ale len v celku. Auto musí byť schopné spĺňať vysoké nároky – denne vykonávame v priemere tri prepravy, často ideme do ťažkého terénu, v zime na ranné vyšetrenia niekedy ešte skôr ako odhŕňací pluh,“ hovorí MUDr. Bician.

Prečo je projekt tak dôležitý? Síce to znie honosne, ale im to zachraňuje životy!

Od vzniku prepravnej služby sme vykonali veľké množstvo prepráv po Slovensku, ale aj do zahraničia, kde sú deti taktiež operované. Je pochopiteľné, že autá, ktoré máme k dispozícii, treba často obmieňať, aby spĺňali bezpečnostný a zdravotný štandard pre našich pacientov, uvádza sa v sprievodnom texte kampane.

Aby ste si vedeli predstaviť, čo všetko sa vykoná za jeden rok v prepravnej službe Svetielko nádeje, pozrite si nasledujúce čísla za celý rok 2022:

 • 148 378 najazdených km 
 • 798 počet prepráv
 • 62 prepravených rodín
 • 1 preprava liekov
 • 10 zahraničných prepráv (5x ČR, 5x DE)
 • 94% realizovaných žiadostí o prepravu
 • 87 537,5 € boli prevádzkové a servisné náklady projektu

 

Radi by sme vás, našich čitateľov, touto cestou vyzvali k podpore tohto hodnotného projektu, ďakujeme.

 ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024