SERVIS

Ako prečistiť motor lacno a rýchlo? Stačí natankovať jednu nádrž zo štyroch týchto palív

Staráte sa o svoje auto dostatočne? Niekedy stačí naozaj málo.

Vydané  Text: 

Väčšina slovenských vodičov chce, aby ich auto bolo bezpečné a slúžilo čo najdlhšie, no v praxi pre to nerobia potrebné kroky.

Viac ako 80 % považuje pravidelnú starostlivosť o motor za dôležitú, ale takmer polovica nevie, čo sú karbónové usadeniny.

Len 6 z 10 slovenských vodičov tankuje kvalitné palivo s aditívami. Ostatní riskujú poškodenie usadeninami, odhalil prieskum realizovaný aj medzi slovenskými motoristami.

Záleží na veku

Zaujímavé je, že rôzne vekové skupiny sa pozerajú na následky tvorby karbónových usadenín odlišne: mladí ľudia riešia emisie, najstarší výkon a stredná generácia životnosť.

Tieto zistenia vyplývajú z prieskumu agentúry Median pre spoločnosť Shell z júna tohto roku na Slovensku aj v Českej republike.

Čo škodí novým aj starým motorom

Neustále zmenšovanie objemu nových motorov vystavuje palivo vyšším tlakom a teplotám.

Inzercia

Inzercia

Ak palivová zmes nedokáže dokonale prehorieť, na kľúčových častiach motora a palivovej sústavy sa tvoria uhlíkové alebo karbónové usadeniny vedúce k strate výkonu, zvýšenej spotrebe aj zvýšeným emisiám.

Z oslovených respondentov, ktorí pravidelne jazdia autom a používajú internet, len 53 % pozná pojem karbónové usadeniny.

Inzercia

Dávate svojmu autu potrebnú starostlivosť? Zdroj. pixabay.com

Ku ktorej skupine patríte Vy?

Aj keď ľudia za najdôležitejšie v rámci starostlivosti o auto správne považujú pravidelnú údržbu motora s výmenou oleja a filtrov, tankovanie kvalitného aditivovaného paliva, ktoré je zásadné pre predchádzanie vzniku usadenín, pokladá za dôležité len 6 z 10 respondentov.

Inzercia

V poradí dôležitosti opatrení je to až na 4. mieste!

Tento postoj do istej miery môže súvisieť so vzťahom k autu, ktoré 40 % opýtaných považuje len za dopravný prostriedok a ďalších 32 % k nemu má neutrálny postoj.

Bližší vzťah k svojmu autu majú majitelia starších áut vo vekovej skupine 18 – 24 rokov, ktorí sú ochotní dopriať autu patričnú starostlivosť.

V praxi sa však ich pozornosť sústredí predovšetkým na vonkajší vzhľad.

Najstarší vodiči nad 55 rokov zase považujú auto len za dopravný prostriedok a stredná generácia má väčšinou k autu neutrálny vzťah, čo starostlivosti o automobil veľmi nepomáha.

Uhlíkové usadeniny

Lepšie palivá by mali motor aj prečistiť

V podstate každá spoločnosť vyrábajúca palivá má sortiment pozostávajúci z bežných aj prémiových produktov. Spravidla platí, že tie kvalitnejšie palivá sa veľmi podstatne líšia od toho, keď do klasického paliva dolejete aditíva svojpomocne. Dôvod spočítava predovšetkým laboratórnom vývoji, počas ktorého sa eliminujú prípadne kontraindikácie jednotlivých zložiek.N apríklad Shell predstavil nové palivá Shell V-Power, o ktorých neskromne tvrdí, že so 100% účinkom čistia a odstraňujú usadeniny v motore. Testy ukázali, že dlhodobé používanie týchto palív zabraňuje tvorbe ďalších usadenín.

Usadeniny môžu znižovať výkon motora, najmä moderných agregátov pod vyšším tlakom a teplotou.

Tento výsledok testu pre nás v uplynulom období potvrdilo aj testovacie centrum palív DTC v Rakúsku, avšak pri palivách konkurenčného výrobcu. Faktom je, že vývoj prémiových palív prebieha vskutku dlho a detailne, spoločne s kontraindikáciami a samotným čistiacim účinkom sa vyhodnocujú aj produkované vedľajšie produkty – emisie.

Podľa týchto testov vyplýva odporúčanie, aby motoristi tankovali prémiové palivá pravidelne, ideálne pri každom tankovaní. Avšak pre samotný čistiaci efekt má byť udajne prítomný už pri tankovaní každej štvrtej nádrže, čo je pre motoristov celkom priaznivá správa.

ODPORÚČANÉ