Aktuality

Benzín a nafta len na prídel? Vláda naznačila zastropovanie cien pohonných hmôt. To môže spôsobiť katastrofu.

Tankovanie poľsko
Zdroj: Pixabay

Poledné mesiace sú do výraznej miery poznačené neustále rastúcimi cenami pohonných hmôt. Tie sa momentálne dostávajú na historické maximá a v najbližšej dobe sa tento trend pravdepodobne nezmení. Môže za to ruská invázia na Ukrajinu, zvyšujúce sa ceny ropy alebo zložiek, ktoré sa používajú na výrobu palív, no a v neposlednom rade aj nestabilná situácia na trhu. Aj z toho dôvodu sa čoraz častejšie začína skloňovať, že na Slovensku by sme sa mali vydať cestou Maďarska.

Zastropovanie cien ako riešenie?

Naši južní susedia už koncom minulého roka pristúpili k zastropovaniu cien pohonných hmôt. Benzín či naftu tak môžete na tamojších čerpacích staniciach kúpiť za 479,9 forintov, čo je pri prepočte aktuálnym kurzom približne 1,29 € za liter. K podobnému kroku sa uchýlili pred časom aj Poliaci, ktorí sa rozhodli dočasne znížiť DPH na pohonné hmoty. Situáciu v okolitých krajinách preto okamžite začali využívať Slováci žijúci v pohraničí. Na viacerých čerpacích staniciach blízkych slovenským hraniciam sa okamžite začali tvoriť kolóny áut so slovenskými značkami.

Prečítajte si aj:


Liter benzínu až o takmer 40 centov lacnejšie? Kúsok od Bratislavy to nie je problém!

David Hecl


O tom, že sa veci pohli, svedčia aj slová ministra financií Igora Matoviča, ktorý sa v minulotýždňovej relácii Braňo Závodský naživo vyjadril, že Slovensko už má predrokovanú zásadnú dohodu v súvislosti s ropou (čas 29:50). Matovič mal údajne požiadať podpredsedu maďarskej vlády Pétera Szijjártóma o intervenciu v MOLe, do ktorej naša rafinéria patrí. Neskôr mal rokovať aj so šéfom Slovnaftu Oszkárom Világim. Detaily dohody však odmietol prezradiť slovami: „Nepotrebujem o tom kvákať do médií vopred, ale už dnes viem, že máme predrokovanú dosť zásadnú dohodu, ktorá, myslím si, že bude výhodná pre ľudí na Slovensku.

Postupné odstrihnutie od Ruska

Ďalej uviedol: „Nechceme, aby si Slovnaft užíval lacnú ruskú ropu.“ Slovnaft podľa jeho slov predáva na našom trhu benzín za rovnaké sumy, ako iní zahraniční výrobcovia, z čoho len profituje. Potvrdil však, že aktuálne nie je možné odrezanie sa od ruských energií s tým, že postupne by bolo pre nás nebezpečné, ak by sme sa neodstrihli od ich ropy a zemného plynu.

Na pondelkovom rokovaní vlády sa podľa slov ministra sociálnych vecí a rodiny, Milana Krajniaka, malo diskutovať aj o možnom zastropovaní cien pohonných hmôt alebo inej forme kompenzácie. V relácii Na telo plus sa podľa tvnoviny.sk vyjadril: „Myslím si, že rokovania medzi ministerstvom financií a MOL prebiehajú. Uvidíme, aký bude výsledok. Ja očakávam pozitívny výsledok, buď čo sa týka zastropovania cien, alebo budeme mať zdroje na kompenzácie pre tých, ktorí to najviac potrebujú.

Bližšie informácie však odmietol prezradiť, no ako najpravdepodobnejší scenár uviedol, že by Slovensko mohlo zastropovať ceny. Na akej cene by to malo byť zatiaľ nie je jasné.

Nezhody v koalícii

Toto riešenie však nenachádza zhodu v koaličnej štvorke. Proti regulovaniu cien pohonných hmôt je minister hospodárstva Richard Sulík**. Ten sa na margo tohto kroku vyjadril, že sú k dispozícii aj lepšie nástroje, ako predchádzať rastu cien na čerpacích staniciach.

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

Benzín a nafta na prídel?

Svojou trochou do verejnej diskusie prispela aj Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu (SAPPO), pod ktorou vystupujú petrolejárske spoločnosti na Slovensku. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, výkonná riaditeľa SAPPO Zuzana Oprchalová vidí v zastropovaní cien viaceré problémy. Uviedla, že podobný krok by mal za následok vystavenie štátu riziku zvýšeného množstva žalôb zo strany prevádzkovateľov čerpacích staníc. To by sa v konečnom dôsledku mohlo prejaviť na obmedzení konkurencie a možnosti výpadku palív na slovenskom trhu. Tým pádom by sme sa mohli dostať do situácie, kedy by boli pohonné hmoty na prídel.

Populistické riešenie, ktorým chce vláda zmraziť ceny pohonných hmôt, kritizujú aj viacerí odborníci. Vláda má vraj v rukách oveľa lepšie nástroje, ako je zastropovanie cien.

Možnosti sú aj v podobnom scenári, ako to pred časom urobili v susednom Česku. Tamojšia vláda znížila spotrebnú daň na pohonné hmoty a odstránila povinnosť primiešavať drahú biozložku do nafty.

Okrem toho je na stole aj možnosť dočasného zníženia DPH tak, ako to urobili v Poľsku.

Situáciu okolo možného zastropovania cien budeme aj ďalej sledovať a prinesieme vám vždy najčerstvejšie informácie.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie