Aktuality

Parkovanie na chodníkoch je síce dočasne povolené, ale nie pre všetky autá. Majitelia veľkých áut sa dočkali reálnych obmedzení

Parkovanie na chodníku je od 1.3.2022 dočasne zakázané aj pre automobily do hmotnosti 3,5 tony
Parkovanie na chodníku je od 1.3.2022 dočasne zakázané aj pre automobily do hmotnosti 3,5 tony

Slovenskí motoristi si mohli na jeden mesiac vyskúšať, aké to bude, keď sa definitívne zavedie zákaz zastavenia a státia na chodníkoch. Novela Zákona o cestnej premávke, ktorá od 1. marca 2022 takúto novinku zaviedla, sa napokon k 31. marcu 2022 dočkala prechodného ustanovenia, ktoré takéto zastavenie a státie predsa len dovoľuje. Dočasné opatrenie však nemá pôvodný rozsah, prechodné ustanovenie totiž nepovoľuje parkovanie na chodníku pre všetkých.

Do 28. febrára 2022 bola v zákone výnimka, vďaka ktorej bolo na chodníku dovolené zastavenie alebo státie vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg. To znamená, že vozidlá nad 3,5 tony nemohli na chodníku parkovať ani dovtedy, spravidla teda výnimka platila pre ľahké úžitkové vozidlá a osobné automobily.

Od 1. marca 2022 sa táto výnimka zrušila a na chodníkoch už mohli zastaviť a stáť iba bicykle a motocykle, ak ostane pre chodcov voľná súvislá šírka aspoň 1,5 metra.

Prechodné ustanovenie z 31. marca napokon umožňuje, aby na chodníku zastavili a stáli aj automobily, ale nevraciame sa k pôvodnému stavu spred marca. Po novom môžu na chodníku parkovať (teda zastaviť a stáť) len vozidlá s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg. Ide je celkom podstatné obmedzenie, ktoré sa môže týkať majiteľov vozidiel s karosériu SUV, ľahkých úžitkovýh dodávok a tiež elektromobilov. Týkať sa to teda bude napríklad vozidiel ako Ford Tourneo Custom, Mercedes-Benz eSprinter či Opel Vivaro/Zafira Life, ale aj elektromobilov karosérie SUV, ktorých celková hmotnosť presahuje 2,8 tony.

Toto prechodné ustanovenie, ktoré v zákone definuje § 143k, je platné do 30. septembra 2023:

  • Do 30. septembra 2023 možno mimo zóny zákazu státia alebo parkovacej zóny zastaviť alebo stáť s vozidlom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m aj vtedy, ak to nie je určené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením. Pri zastavení alebo státí podľa prvej vety možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel.

Po tomto termíne už nebude možné na chodníkoch parkovať ani vozidlami s celkovou hmotnosťou do 2,8 tony a bude platiť znenie § 52 ods, 2):

  • Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.

Ako zistiť najvyššiu celkovú hmotnosť?

Najvyššiu celkovú hmotnosť vozidla zistíte predovšetkým z osvedčenia o evidencii. Na kartičke osvedčenie o evidencii časť I na zadnej strane nájdete riadok F.1, kde je vyznačený práve tento údaj.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie