Aktuality

Nečakaný krok! Francúzska automobilka ide proti prúdu a obnovuje výrobu v Rusku. Má takýto ťah domácu podporu?

renault rusko
Zdroj: Reuters

V časoch, keď ruská okupácia Ukrajiny naberá na agresivite a cieľom rakiet sa stávajú už aj civilné ciele, tu máme pomerne prekvapivý krok automobilky zo západnej Európy. Renault sa totiž postavil trendu viacerých svetových mocností a pomaly obnovuje výrobu v Rusku. Ide pritom o ťah, ktorý našiel pochopenie aj na najvyšších miestach vo Francúzsku.

Renault ako väčšinový vlastník AvtoVAZ

Automobilka Renault, ktorá je od roku 2016 dvojtretinovým vlastníkom ruského AvtoVAZ, minulý mesiac pozastavila výrobu vo všetkých svojich fabrikách v Rusku. Išlo o logické vyústenie Putinovej agresie a Renault sa tak pripojil k viacerým zahraničným značkám, ktoré svoje podnikanie v najrozľahlejšej krajine sveta pozastavili alebo úplne ukončili.

továreň renault moskva
Moskovská továreň Renault
Zdroj: Renault

21. marca 2022 však prišla od predstaviteľov automobilky správa, ktorá hovorí, že jej moskovská továreň obnovila svoju prevádzku. Podľa firmy bolo zastavenie výroby z konca februára spôsobené problémami v logistike a v chýbajúcich súčiastkach. Taktiež zvýšené hraničné kontroly nedopomohli k zrýchlenému obnoveniu produkcie. Renault zároveň udáva, že hľadá možnosti ako čo najrýchlejšie obnoviť produkciu a to aj v čase, keď sa mnohé krajiny snažia o totálny ekonomický bojkot Ruska.

Podpora od francúzskej vlády

Zároveň samotná automobilka AvtoVAZ uvádza, že jej továrne naprieč Ruskom pozastavujú výrobu. Konkrétne ide o čiastkové odstavenie produkcie v meste Toliati na brehu Volgy a v Iževsku, ktorý je vzdialený asi 500 kilometrov severovýchodne. Odstávka by mala trvať predbežne do konca apríla tohto roku.

avtovaz toliati
Výrobná linka AVtoVAZ v meste Toliati
Zdroj: Renault

Znovuobnovenie výroby v moskovskom závode má podporu aj od francúzskej vlády. Tá je vlastníkom až 15 % podielu v samotnej automobilke. Renault v Rusku zamestnáva viac ako 40-tisíc zamestnancov naprieč viacerými továrňami. Jeho krok s obnovením prevádzky pritom predstavuje miernu výzvu. Prichádza totiž v čase kedy Veľká Británia, USA a EÚ otvorene hovoria o totálnej ekonomickej blokáde Ruska.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie