Aktuality

KIA pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) vytvorila špeciálne vozidlá z SUV

KIA Telluride EnableLA (2021)

Značkia Kia na západe Spojených štátov pod hlavičkou Hyundai Motor Group sprevádzkovala projektu EnableLA, univerzálnu službu prepravy pre zákazníkov s telesnými hendikepmi.

Vozidlá Telluride, ktoré sa u nás oficiálnou cestou nedajú kúpiť, boli špeciálne upravené tak, aby umožňovali prevoz osoby na invalidnom vozíku. Namiesto toho, aby takáto osoba musela z vozíčka zosadať a posadiť sa na zadné sedadlo, jednoducho pomocou nástupnej plošiny vojde do interiéru veľkého SUV aj s vozíkom. Nástupná plošina je namontovaná odzadu, teda vozíček sa nakladá cez kufrové dvere.

Takýto typ vozidiel sa v angličtine označuje ako wheelchair accessible vehicles (WAVs).

Prispôsobenie vozidla pre tento účel obnášalo aj úpravu konfigurácie interiéru a tiež vybavenie zariadeniami pre jednoduché čistenie od baktérií a vírusov. Antimikrobiálne osvetlenie nepoužíva UV žiarenie a ničí škodliviny bezkontaktne. Podľa tlačovej správy vydanej v anglickom jazyku tieto vozidlá riadia vyškolení šoféri.

KIA Telluride EnableLA (2021)

Pandémia zhoršila situáciu v oblasti mobility zdravotne postihnutých a starších osôb, najmä osôb na invalidnom vozíku,“ povedal Youngcho Chi, prezident a hlavný inovačný riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Group.

V rámci našej vízie mobility zameranej na ľudí chceme, aby boli naše služby prístupnejšie a inkluzívnejšie, aby sa lepšie zaistil univerzálny prístup pre všetkých a v konečnom dôsledku pomohla dosiahnuť sloboda mobility pre všetkých,“ dodal.

EnableLA bola spustená ako súčasť projektu univerzálnej mobility spoločnosti Hyundai Motor Group, pod ktorú patrí aj KIA, s cieľom lepšie slúžiť osobám s fyzickými, sociálnymi a ekonomickými prekážkami prostredníctvom širokého uplatnenia riešení inteligentnej mobility.

EnableLA sa zameriava na ľudí, ktorí sa spoliehajú na invalidné vozíky, ale projekt Universal Mobility Project sa zameriava na rozšírenie aj o starších ľudí, tehotné ženy, deti a rodiny s nízkymi príjmami, aby poskytol slobodu pohybu všetkým.

Od roku 2020 sa skupina zúčastňuje globálnej iniciatívy Svetového ekonomického fóra (WEF) Inclusivity Quotient, ktorá si kladie za cieľ riešiť potreby komunít s nedostatočnými službami prostredníctvom inkluzívnych a udržateľných možností dostupnosti. Hyundai/Kia a WEF spolupracujú na projekte EnableLA, aby preskúmali základné reálie potrebné pre univerzálnu mobilitu. Skupina bude v službe EnableLA uplatňovať univerzálne zásady mobility WEF a o výsledku sa podelí s WEF.

Pripomíname, že tieto vozidlá nebudú k dispozícii na slovenskom trhu.

Príspevky na nákup auta pre ŤZP

Na Slovensku Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje peňažné príspevky na nákup osobného automobilu pre ťažko zdravotne postihnutých, ako aj dotácie zvýšené na výdavky na jeho prevádzku? Prečítajte si viac priamo na stránkach ministerstva (odkaz).

KIA Telluride EnableLA (2021)
(2) Mercedes-Benz EQS: Platforma EVA, akumulátor, pohon, energetický a termomanažment
Erik Stríž je motoristický novinár, editor magazínu Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie