Aktuality

Pracuje Xiaomi na elektromobile?

Xiaomi napreduje raketovým tempom. Z výrobcu mobilných telefónov sa vypracovala na rešpektovaného výrobcu spotrebnej elektroniky, výrazné úspechy dosahuje aj v oblasti mikromobility, spotrebnej elektroniky a inteligentných domácich pomocníkov. Od počiatku sa firma orientovala na kvalitu svojich produktov, podobnosť dizajnu jej výrobkov s produktami Apple asi udrela do očí mnohým. Dnes, keď sa čoraz viac hovorí o elektromobile s logom jablka, preto bolo iba otázkou času, kedy sa do rečí dostane aj Xiaomi. A stalo sa. Všetky správy o tom, že sa firma pripravuje na výrobu elektromobilu, sú zatiaľ čistou špekuláciou čínskych médií a analytikov. Bez vetra sa však lístok hýbať nezvykne. Navyše, firma si dala patentovo ochrániť názov „Xiaomi Auto Union“. Len tak z nudy to iste neurobila.

Vedenie firmy sa však vyjadrilo šalamúnsky: „Počkajte, uvidíte“.

Otázkou podľa názoru odborníkov preto nie je ani tak to, či firma do segmentu ekologickej dopravy vstúpi, ako skôr to, v akej forme. Už dnes totiž dosahuje veľké úspechy v mikromobilite. Jej elektrické kolobežky a bicykle sú veľmi vyhľadávané. Ponúkajú vysokú kvalitu a spoľahlivosť za rozumnú cenu. A presne tu by sme videli logické pokračovanie cesty firmy. Elektromobilita totiž nie je iba o veľkých luxusných a výkonných autách, ale aj aj malých praktických elektromobiloch do mesta. A práve v tomto segmente trhu, ktorý má navyše obrovský potenciál rastu, by sa firma mohla nájsť. Zvládla by firma vyrobiť praktický a cenovo dostupný mestský elektromobil na štýl Citroënu Ami? Kto o tom pochybuje? Druhou možnosťou je, že si dá auto s logom Xiaomi vyrobiť niektorému zo svojich partnerov. Xiaomi pred časom investovalo do veľmi úspešných startupov Nio a Xpeng. Touto cestou by sa firma vyhla obrovským investíciám do vývoja a tiež rizikám spojeným s výrobou. Či sa firma pustí prvou alebo druhou cestou zatiaľ nevedno. Jedno je však veľmi pravdepodobné. Xiaomi bokom segmentu inteligentnej mestskej mobility celkom určite nezostane.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.