Aktuality

Puristi, pozor! Je tu nové Porsche 911 GT3!

Porsche opäť vypustilo zviera pripravené všetkým vysvetliť, kto je pánom okruhov. Inak sa o verzii Porsche 911 GT3 hovoriť asi ani nedá. Jeho 4-litrový motor boxer so šiestimi valcami dosahuje výkon 375 kW (510 k) a točí až do 10 000 ot./min. Nespomenuli sme turbo? Žiadne nehľadajte, toto je poctivá atmosféra.

Puristov poteší aj možnosť 6-stupňovej manuálnej prevodovky. Cenový rozdiel oproti automatu nie je žiaden. S maximálnou rýchlosťou 320 km/h (318 km/h s dvojspojkovou prevodovkou PDK) je ešte rýchlejší ako predchádzajúca verzia modelu Porsche 911 GT3 RS. Z nuly na 100 km/h zrýchli za 3,4 sekundy (s manuálom za 3,9 s). Môže za to aj hmotnosť 1 418 kg (s manuálom, 1 435 kg s PDK). Nesmie chýbať ani povinné očarujúce kolo na okruhu Nürburgring s hodnotou 6:55,2 minúty, záznam z jazdy si môžete pozrieť na priloženom videu.

Vďaka tomu, že na vývoji spolupracovala aj divízia Motorsport sa do sériovo vyrábaného modelu dostali aj prvky ako predná náprava s dvojitými lichobežníkovými ramenami a premyslená aerodynamika so zadným krídlom zaveseným zhora (tomuto riešeniu sa hovorí aj labutí krk) a výrazným difúzorom. Ak vás Porsche 911 GT3 zaujalo natoľko, že by ste o neho prejavili záujem, tak si dobre skontrolujte všetky vrecká. Potrebovať budete niečo viac ako 150 000 eur.

Highlight clip

On-board clip na Nürburgringu

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie