Aktuality

Smutné správy! Volkswagen definitívne ukončí výrobu viacerých populárnych modelov

Arteon, Passat končí, Volkswagen

Posledné mesiace sme svedkami drastických zmien v automobilovom priemysle, ktoré otriasajú legendárnymi modelmi. Na našom webe sme vás už niekoľkokrát informovali o tom, že osud populárneho zástupcu strednej triedy je stále nejasný. S oznámením veľkého presunu výroby do bratislavskej fabriky a chystanou investíciou miliardy eur sme nadobudli dojem, že Volkswagen Passat sa dočká ďalšej generácie bez väčších zmien.

Najnovšia správa od Automotive News Europe však uvádza, že došlo k rozhodnutiu ukončiť vývoj budúcej generácie Volkswagenu Passat v tradičnej karosárskej verzii sedan. Podľa všetkého bude nová generácia dostupná výhradne ako kombi. Týmto spôsobom chce koncern eliminovať vzájomnú kanibalizáciu medzi Škodou Superb a Passatom. Český zástupca totiž popularitou aj predajnými číslami konkuruje Passatu, pričom ponúka o málo lepšiu priestrannosť či variabilitu vďaka koncepcii liftbacku (otváranie batožinového priestoru so sklom).

Test VW Passat 2.0 TDI 4Motion Elegance: Business casual (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 11/2019)

Passat sedan však nie je jedinou obeťou novej stratégie, koncom roka 2023 prídeme aj o krásny Arteon v oboch karosárskych verziách. Počas jediného roka nás tak opustia až o tri modely strednej triedy, pričom legendárny Passat sa rozlúči po neuveriteľných 51 rokoch. V koncerne tak budú tradičnú strednú triedu reprezentovať už len Škoda Superb (liftback a kombi) a Passat Variant.

Podľa všetkého chce Volkswagen upriamiť svoju pozornosť na vývoj ďalších elektromobilov, prípadne SUV a crossoverov. Je možné, že časom dostaneme náhradu za Passat v podobe elektromobilu, no pri súčasnom vývoji akumulátorov si nie sme istí, či výroba akumulátorového zástupcu na dlhé vzdialenosti je vôbec reálna. A keby aj bola, cenou rozhodne nepodlezie klasický naftový Passat s dojazdom cez tisíc kilometrov.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Karavan Etrusco A 7300 DB: Lyžovačka ide aj inak! (foto: Juraj Hrivnák)
Testy

Karavan Etrusco A 7300 DB: Lyžovačka ide aj inak!

Ponuka na požičanie karavanu sa u nás hneď spojila s otázkou, kam vyraziť. Na vínnu cestu? Za pamiatkami? Rozuzlenie však prišlo rýchlo. Čo tak za lyžovačkou? Veď situácia s hotelmi je veľmi neistá a karavan, ktorý poskytuje kompletné ubytovanie aj s varením, môže byť vhodným riešením!