Aktuality

Osadiť „stopku“ a za rohom vyberať pokuty. Praktiky slovenských policajtov sú úbohé!

Na sociálnych sieťach existuje nespočetné množstvo dopravných skupín, kde motoristi pravidelne vyjadrujú nespokojnosť s postupom dopravnej či mestskej polície. Našej pozornosti tak nemohli uniknúť praktiky policajtov v metropole východu, kde posledné mesiace „parazitujú“ na vodičoch, ktorí sa na ceste orientujú po pamäti.

Je úplne prirodzené, že domáci vodiči poznajú všetky križovatky a rýchlostné limity tam, kde sa pravidelne pohybujú a po čase si prítomnosť značiek prestanú všímať takmer úplne. Túto skutočnosť začali využívať policajti v Košiciach a začali umiestňovať nové dopravné značky na miesta, kde sa dopravné značenie roky nemenilo.

Policajti niekoľko metrov za značkou na Námestí osloboditeľov.

Prvú vlnu zmiešaných reakcií vyvolal vznik pešej zóny pri Námestí osloboditeľov. Tam došlo k osadeniu nevýraznej značky podľa vzoru IP 25a, ktorú domáci vodiči jednoducho prehliadli. Pár metrov za značkou potom mestskí policajti s radosťou zastavovali vozidlá a udeľovali pokuty. Diskutujúci sa sťažovali, že tesne po osadení chýbali značky upozorňujúce na zmenu organizácie dopravy. Niektorí obyvatelia zobrali situáciu do vlastných rúk a v reflexnej veste otáčali pred novou značkou autá, čím vodičom ušetrili nemalé peniaze. Obyvatelia tiež rozoberali význam vytvorenia 350 metrov dlhej pešej zóny, v ktorej sa nachádza hlavný dopravný uzol pre mestskú hromadnú dopravu. Pri hustej premávke autobusov a električiek stráca nová pešia zóna pre chodcov zmysel.

Nové značenie v Košiciach
Nová značka a policajti, ktorí čakajú na nepozorných vodičov.

Pred niekoľkými dňami došlo k umiestneniu ďalšej novej značky s označením P6 – Stop, daj prednosť v jazde. Na danom mieste v rámci sídliska taktiež dlhodobo nedošlo k zmene organizácie dopravy, na ktorú neboli miestni obyvatelia upozornení. Informáciu o novej značke tak dostali vodiči až po zaplatení pokuty mestským policajtom, ktorí stáli za zákrutou (priamo na funkčnej autobusovej zastávke) s cieľom „nachytať“ domácich.

Stop, značka, titulka, dopravné značenie

Bez ohľadu na to, čo si môžeme o správaní policajtov v týchto situáciách myslieť, vodič motorového vozidla má povinnosť za každých okolností sledovať dopravné značenie na ceste. Venujte preto zvýšenú pozornosť značkám aj v oblasti, kde sa pohybujete pravidelne. Aktuálne platná organizácia dopravy sa totiž časom zmeniť.

VIDEOTESTY AMŠ

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie