Aktuality

Kia rieši najväčší ekoproblém elektromobilov: batérie sa budú zbierať a recyklovať

Priemyselný koncern Hyundai Motor Group, pod ktorý patrí aj značka áut Kia, sa odhodlal k významnému kroku, ktorým sa pomôže vyriešiť v súčasnosti často pripomínaný problém nastupujúcej éry elektromobilov - spracovanie použitých akumulátorov, teda batérií pre elektromobily a elektrifikované vozidlá.

Podľa niektorých štúdií, o ktorých korektnosti by sa niekedy určite dalo aj pochybovať, uvádzajú, že elektromobily sú v konečnom dôsledku ešte horšie pre životné prostredie ako konvenčné automobily s benzínovým a naftovým motorom. Dôvodom má byť jednak spôsob ťažby surovín potrebných pre výrobu batérií, ale aj ich problematické recyklovanie a spracovávanie. Takisto je terčom kritiky neekologická výroba elektrickej energie pre zabezpečenie pohonu elektromobilov. Zatiaľ čo elektrina sa dnes dá vyrábať pomerne ekologicky, alebo aspoň šetrne k životnému prostrediu, problém s batériami je reálny.

Riešením je nachádzanie spôsobov ich recyklácie alebo spracovávania pomocou špecializovaných metód a predovšetkým ich včasný zber.

S takýmto riešením prišiel priemyselný koncern Hyundai Motor Group, pod ktorý patria automobilové značky Hyundai, Kia a Genesis, najnovšie aj Ioniq. Spoločnosť nadviazala spoluprácu s firmou SK Innovation Co. s cieľom vytvoriť komplexný ekosystém pre správne nakladanie s použitými batériami.

Spolupráca má prinášať prvé výsledky práve v súvislosti s využitím akumulátorov používaných v elektromobiloch Kia e-Niro (resp. Niro EV).

Ako presne sa budú batérie spracovávať v budúcnosti, je dnes ešte otázkou, no Hyundai, Kia a SK Innovation Co. majú záujem vytvoriť kompletný reťazec, ktorý nielen vráti batérie do prevádzky, ale ich aj vhodne spracuje pre definitívne ukončenie ich „života“.

Prečítajte si aj:


Nová Kia Niro: čo sa vlastne zmenilo?

Redakcia


Pozrite sa do stánku KIA na bratislavskom autosalóne: e-Niro, e-Soul či ProCeed

Redakcia


Predpoklady sa potvrdili. Ioniq sa stane samostatnou značkou!

Peter Lacena


Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Prvá jazda - Mazda MX-30 (foto: Ondrej Kroutil pre auto motor a šport, 2020)
Testy

Mazda MX-30: Naozaj ekologická

Keď už Mazda niečo spraví, môžete sa staviť, že to bude poriadne. Tento prístup zvolila aj pri svojom historicky prvom elektromobile. A k tomu, či ho potrebujete, zaujíma nezvyčajne úprimný postoj.