Aktuality

Toyota spustila v Poľsku výrobu nového 1,5 litrového motora Dynamic Force

Toyota spustila v Poľsku výrobu nového 1,5 litrového motora Dynamic Force

Spoločnosť Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) so sídlom v Jelcz-Laskowiciach spustila výrobu najnovšej generácie 1,5-litrového zážihového motora, ktorý bol navrhnutý v rámci zastrešovacieho rámca novej globálnej architektúry Toyota (TNGA). Moderný 1,5-litrový trojvalcový motor „Dynamic Force Engine“ je menším súrodencom 2,0-litrového motora, ktorý sa v rovnakom závode vyrába už od septembra 2019.

1,5-litrový motor je určený pre novú generáciu Toyoty Yaris (výroba sa začne čoskoro v spoločnosti Toyota Motor Manufacturing France vo Valenciennes) a nedávno uvedený Yaris Cross – nové kompaktné SUV kategórie B. Úplne nové výrobné linky TNGA boli navrhnuté s cieľom automatizovať niektoré procesy, zvýšiť efektivitu, výrobnú kapacitu a zdokonaliť ergonómiu.

Toyota spustila v Poľsku výrobu nového 1,5 litrového motora Dynamic Force

Motor TNGA

Nová globálna architektúra Toyota súvisí so všetkými novými modelmi Toyota. V rámci platformy platia spoločné pravidlá konštrukcie pre všetky jednotlivé typy podvozkov, karosérií a pohonných jednotiek. Medzi charakteristické vlastnosti patria nižšie ťažisko a pevnejšia karoséria, čo sa premieta do vysokej pasívnej bezpečnosti a komfortnej jazdy. Z výrobného hľadiska znamená TNGA efektívnejšie automatizované výrobné linky s modulárnym dizajnom, ktoré umožňujú zmiešanú výrobu modelov s rôznymi jednotkami, lepšiu ergonómiu a menší vplyv na životné prostredie.

Ohľad na životné prostredie

1,5-litrový motor predstavuje kus pokročilej techniky. Táto 3-valcová zážihová jednotka s premenlivým časovaním vačkového hriadeľa pracuje v Atkinsonovom cykle s tepelnou účinnosťou až 40 %. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou modelu Yaris má o 20 % nižšiu spotrebu a emisie CO2, výkon pritom vzrástol o 15 %. Tento motor je možné namontovať do konvenčných aj hybridných elektrických vozidiel. Keďže 52 % predaja spoločnosti TME v roku 2019 tvorili full hybridy, jednoznačne rastie dopyt po tejto cenovo dostupnej a nízkoemisnej hybridno – elektrickej technológii.

Bezpečnosť na prvom mieste

Príprava tohto nového projektu prebiehala podľa harmonogramu, aj keď bežná výroba v oboch závodoch TMMP – v Jelczi a Walbrzychu – sa kvôli pandémii COVID-19 v období od stredu marca do 4. mája zastavila. Kvôli zaisteniu zdravia a bezpečnosti všetkých našich členov a partnerov, ktorí zostali prítomní pri zavádzaní potrebných zmien na linkách TNGA, sa implementoval rozsiahly rad preventívnych sanitárnych opatrení. Bezpečnosť našich členov je našou najvyššou prioritou. Stále sledujeme správne a 100 % dodržiavanie týchto hygienických opatrení a opatrení na zaistenie sociálneho odstupu a v prípade potreby ich prehodnocujeme.

Toyota spustila v Poľsku výrobu nového 1,5 litrového motora Dynamic Force
Toyota spustila v Poľsku výrobu nového 1,5 litrového motora Dynamic Force

Centrum pokročilej hybridnej technológie v Poľsku

Spoločnosť TME sa silne zameriava na budúcnosť elektrifikovanej mobility a naďalej investuje do európskej výroby komponentov elektrifikovanej pohonnej jednotky vo svojich poľských závodoch. Okrem 2,0-litrového motora TNGA spomenutého skôr sesterský závod v poľskom Walbrzychu oznámil, že v roku 2021 spustí výrobu novej prevodovky e-CVT. Celkové investície do oboch závodov TMMP tak presiahnu hranicu 1 miliardy € a v Poľsku vznikne takmer 3 000 pracovných miest.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie