Aktuality

Štát špekuluje o dotáciách na EV a PHEV: Všetky registrácie sa rušia, začína sa odznova

Test Kia Niro Plug-in hybrid (2018, foto: PANER pre auto motor a šport)
Konektor nabíjania si rozumie s nabíjačkami Mennekes Typ 2

Za všetko vraj môže chyba v informačnom systéme rezervácií.

Ministerstvo hospodárstva včera s okamžitou platnosťou anulovalo slovom všetky doterajšie registrácie žiadostí o podporu na nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Ministerstvo spustí úplne novú registráciu v pondelok 16. 12. o 12:00 hodine.

Dôvod je naozaj nevšedný a opäť nás núti zamyslieť sa nad tým, akých dodávateľov štát využíva, pokiaľ sa jedná o IT. Systém rezervácií dotácií totiž nebol prístupný pre všetky internetové prehliadače, čím sa mnohí záujemcovia stali rukojemníkmi ich vlastného softvéru. V praxi sa jedná o ukážku diskriminácie, preto sa chyby opravia a rezervačný systém sa spustí odznova.

„Pre technické zlyhanie dodávateľa IT systému prihlasovania sa registrácia žiadateľov o dotáciu na elektromobily zopakuje odznova,“ uviedol vo štvrtok tlačový odbor Ministerstva hospodárstva. Za situáciu sa zúčastnené strany ospravedlnili.

Opätovným spustením rezervačného systému sa však samotného dotácie nijakým spôsobom nezmenia. Platia podmienky, ktoré Ministerstvo hospodárstva zverejnilo už predtým, teda štát poskytne jednorazovú dotáciu vo výške 8 000 eur na elektromobil a 5 000 eur na plug-in hybrid v prípade, že nadobúdacia cena vozidla nepresiahne 50 000 eur. Podmienkou je tiež to, aby sa jednalo o vozidlo zaplatené naraz, teda nie na štandardný lízing.

Žiadateľ dostane po registrácii jedinečný kód a zarezervuje sa požadovaná výška dotácie. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická online registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00 hod.

Prečítajte si aj:


Je to oficiálne: Štát podporí nákup elektromobilov a plug-in hybridov, máme presné výšky dotácií

ERIK STRÍŽ


Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Prvá jazda - Mazda MX-30 (foto: Ondrej Kroutil pre auto motor a šport, 2020)
Testy

Mazda MX-30: Naozaj ekologická

Keď už Mazda niečo spraví, môžete sa staviť, že to bude poriadne. Tento prístup zvolila aj pri svojom historicky prvom elektromobile. A k tomu, či ho potrebujete, zaujíma nezvyčajne úprimný postoj.