Aktuality

Sajfov exces s mobilom za volantom bol fingovaný! Bola to nakoniec kampaň za osvetu vodičov

V priebehu posledných niekoľkých dní sa slovenským internetom prehnala doslova smršť verejných odkazov a vyjadrení k téme používania mobilu za volantom. Všetci vieme, že používať mobil počas jazdy je vrcholne nebezpečné a nedávne investície do technickej výbavy polície svedčia o tom, že tento stále rastúci problém vníma aj štát. Používanie mobilu, písanie esemesiek, četovanie a v konečnom dôsledku aj telefonovanie je problém naozaj, pretože väčšina ľudí priznáva, že mobil počas jazdy používa.

Sajfov livestream spoza volantu, ktorého chytili policajti priamo na diaľnici a udelili mu pokutu vo výške 50 eur, nakoniec nebol autentický. Respektíve iba čiastočne - pokuta bude udelená naozaj a Sajfa ju zaplatil, ale celý incident bol dielom šikovných marketérov známeho mobilného operátora s modro-bielou farebnou identitou.

CIeľom operátora bolo vytvoriť verejnú diskusiu o nebezpečnosti používania mobilov vodičmi. Sám chce podporiť zodpovednosť vodičov tým, že ich bude pozitívne motivovať získaním dátových balíčkov za zodpovednú jazdu.

Hlasujte za Miss Drive 2019 a vyhrajte Hyundai i30 Fastback

K tomuto účelu vytvoril aplikáciu, ktorá funguje v spolupráci so slovenskou navigáciou Sygic a sleduje, či vodič počas jazdy používa smartfón. Jeho „výkon“ boduje na stupnici od nuly do 100 bodov, pričom ak do konca mesiaca nazbiera aspoň 80, vodič dostane zadarmo 1 GB mobilných dát. Táto pozitívna motivácia môže byť pre vodičov dosť silná na to, aby prestali používať mobil počas šoférovania.

Napriek tomu, že slovenský internet uvedenú kauzu spája so Sajfom, raperom Pil C, Jasminou Alagič či Rytmusom a Bekim, ambasádormi projektu sú aj herec Braňo Deák a moderátorka Barbora Krajčírová.

Priznanie Sajfu k tomu, že sa jednalo o reklamnú kampaň sa odohralo na tlačovej konferencii v Bratislave a bolo pomerne veľkým prekvapením, pretože o kampani nikto netušil.

Súčasťou prezentácie operátora, ktorý chce upozorňovať na potrebu zvyšovania zodpovednosti vodičov, boli aj jazdy známych osobností po vopred pripravnej trase.

Najprv ju absolvovali bez použitia mobilu a potom s mobilným telefónom v ruke, pričom počas jazdy písali správu. Aj na veľmi malom okruhu so zákrutami, stopkami a kužeľmi sa časy jázd s mobilom výraznejšie líšili od normálneho stavu a nebolo výnimočné, že vodiči odrážali kužele.

Jázd s mobilom ruke sa zúčastnili aj Matej Zrebný, raper Pil C, zabávač Fero Joke, Braňo Deák či Sajfa.

Malo sa jednať o praktickú ukážku skutočnosti, že mobil skutočne odpútava vodičovu pozornosť v nevídanej miere, čo sa aj potvrdilo.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

Test Renault ZOE druhej generácie: Najazdili sme viac, ako avizuje výrobca

Renault Zoe sa pred niekoľkými dňami dočkal zásadnej modernizácie. Tretia generácia priniesla nielen evolučne vylepšený zovňajšok, ale aj významne lepší interiér a tiež výkonnejšie akumulátory schopné zabezpečiť dlhší dojazd. My sme nedávno otestovali Zoe v jeho druhej generácii, ktorú budete aj naďalej vidieť v showroomoch a možno aj v bazároch. Stojí za to, aby ste začali zvažovať kúpu?