Atmosféra definitívne končí! Dacie dostanú nové motorizácie s vyšším výkonom.

Modelovú ofenzívu automobilka tento rok nechystá, zamerať sa chce na nové motorizácie.
Vydané  Text: 
Obľúbená Dacia Duster sa v súčasnosti predáva len s dvoma motormi. Na výber tak záujemcovia majú obľúbenú benzínovú atmosférickú 1,6-ku SCe alebo nový vznetový turbodiesel 1.5 Blue dCi. Najnovšiu emisnú normu Euro 6d-TEMP však spĺňa len naftový agregát a automobilka **už teraz pripravuje náhradu za základnú benzínovú motorizáciu, ktorej výrobu definitívne ukončia** v priebehu tohto roka. Na miesto atmosférickej jednotky **príde do ponuky malý trojvalcový turbomotor 0.9 TCe v dvoch výkonových verziách** (presná špecifikácia zatiaľ nie je známa). Úlohu **vrcholnej motorizácie modelu Duster prevezme úplne nová jednotka 1.3 TCe,** ktorú Renault vyvíjal spoločne s automobilkou Mercedes-Benz. Áno, Dacia tak pod kapotu dostane rovnaký motor, aký môžete v súčasnosti nájsť aj v najmenších modeloch prémiovej nemeckej automobilky. Ten bude dostupný v dvoch výkonových verziách, a to s maximálnym výkonom 96 kW (130 k) alebo 110 kW (150 k).
Z novej benzínovej jednotky sa však nebude tešiť len Duster. **Slabšia verzia nového štvorvalca poputuje aj do Dacie Dokker a Lodgy.** Vďaka tomu by mali oba modely zrýchľovať z 0-100 km/h za zhruba 9 sekúnd, pričom maximálna rýchlosť má atakovať hranicu 190 km/h. Tieto hodnoty by mali byť o niečo lepšie v modeli Duster s výkonnejšie naladenou 110 kW jednotkou. **Informácie o tom, či automobilka plánuje meniť ponuku motorov aj pri modeloch Sandero a Logan, momentálne nemáme.** S najväčšou pravdepodobnosťou však spomínané modely získajú nové motorizácie až s generačnou obmenou, ktorá by mala prebehnúť v nasledujúcich dvoch rokoch.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement