Aktuality

Starý olej ako nafta? Čo sa stane, keď do Škody Octavia 1,9 TDI natankujete namiesto nafty rastlinný olej?

O tom, že staršie naftové motory vedia spaľovať starý rastlinný olej používaný v kuchyni, vieme už dávno. Nie je to mýtus, veď aj vo svojom okolí poznáme špecialistov, ktorí šetria kde sa dá a namiesto dízla do nádrže nalejú tú hustú tekutinu, na ktorej manželka deň predtým už osemnástykrát po sebe smažila hranolky.

Na počudovanie, naftový motor si s olejom poradiť vie a ukazuje sa, že to vôbec nie je tak negatívna skúsenosť. Na prvý pohľad naftový motor s olejovým palivom pracuje s rovnakou hlučnosťou i pružnosťou. Otázkou je dlhodobý vplyv na motor, keďže olej sa od nafty líši v mnohých ohľadoch, okrem iného aj hustotou.

Ak chcete vidieť na vlastné oči, ako môže auto s naftovým motorom jazdiť na použitý olej z reštauračných podnikov, pozrite video anglického youtubera Axela z jeho kanálu Car Throttle.:

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?