Máme exkluzívne fotky najrýchlejšieho auta sveta Aussie Invader 5R! Tipnite si, akú má maximálnu rýchlosť a spotrebu

Spotreba paliva najvýkonnejšieho automobilu sveta Aussie Invader 5R vás doslova a do písmena šokuje. Nás šokovala tiež. Čítajte článok a sledujte živé fotky od nášho dopisovateľa z Austrálie.
Vydané  Text: 

Austrálčan Rosco McGlashan je k naplneniu svojho sna stať sa najrýchlejším mužom na Zemi bližšie ako kedykoľvek predtým.

Od svojich 12 rokov Rosco McGlashan sníva o tom, že raz bude najrýchlejším človekom na planéte. Dnes, o 50 rokov neskôr, počas tohto ročnéhoautosalónu v západoaustrálskom Perthe, predstavil širokej verejnosti automobil navrhnutý a skonštruovaný s cieľom pokoriť magickú hranicu **1000 mph (1600 km/h – Mach 1.4)**.

Aussie Invader 5R, historicky najvýkonnejší automobil, aký bol kedy skonštruovaný, je výsledkom 10-ročného úsilia tímu zanietených dobrovoľníkov a množstva sponzorov. Tento evolučný nasledovník predchádzajúcich modelov Invader II a Invader III, s ktorými sa Rosco pokúšal prekonať suchozemské rýchlostne rekordy v 90. rokoch minulého storoči a kedy aj dosiahol svoj austrálsky rýchlostný rekord 802 km/h (500 mph), posúva hranice ľudskej odvahy a schopnosti do nových úrovní.Prvá fáza, konštrukcia automobilu, bola ukončená a momentálne sa projekt nachádza v druhej fáze, v ktorej bude dokončený raketový motor s nepredstaviteľnými výkonom 200 000 konských síl. Motor s týmto výkonom poskytne automobilu so štartovacou hmotnostou viac ako 9 ton zrýchlenie z 0 – 1600 km/h za 20 sekúnd, počas ktorých prejde vzdialenosť približne 21km a spotrebuje viac ako 2,5 tony paliva.

V poslednej tretej fáze projektu automobil prejde sériou testov a rýchlostných pokusov s postupným zvyšovaním rýchlosti a dolaďovaním technických parametrov, počas ktorých sa predpokladá, že bude prekonaných aj niekoľko existujucich rekordov.Hlavnými cieľmi sú prekonanie súčasného austrálskeho rekordu 802 km/h, prekonanie zvukovej bariéry (Mach 1), vytvorenie nového svetového rýchlostného rekordu (viac ako 1227 km/h) a dosiahnutie magickej hranice 1600 km/h (1000 mph – Mach 1.4).

Lokalita pre tieto testy ešte nie je presne vybraná, ale najpravdepodobnejšou sa zdá byt Diamond Valley v štáte Nevada v USA, kde je najvhodnejší povrch, infraštruktúra a dostatočná dĺžka dráhy približne 30km.Náročný proces merania rýchlosti

Na dosiahnutie platného rýchlostného rekordu automobil musí úspešne absolvovať dve merané jazdy v časovom limite 1 hodiny. To znamená, že v priebehu jednej hodiny pilot musí vyštartovať, dosiahnuť maximálnu možnú rýchlosť na meranom jednokilometrovom a v jednomíľovom úseku, bezpečne zastaviť, následne automobil otočiť, skontrolovať, dontakovať a odštartovať druhú jazdu opačným smerom, s opätovným prejazdom 1 km a 1 míľu meraného úseku a bezpečným zastavením. Potom sa oba časy v meraných úsekoch spriemeruju. Až po splnení všetkých týchto podmienok dosiahnuté rýchlostne rekordy budú považované za oficiálne platné.

Predpokladanym termínom testov je rok 2019, v závislosti od schopnosti zabezpečiť dostatočné finančne prostriedky na ukončenie 2. fázy a na celú tretiu fázu projektu. Skoro všetky financie projektu pochádzajú zo súkromných a sponzorských zdrojov, s minimálnou alebo žiadnou podporou vlády alebo štátu, a to aj napriek tomu, že projekt pozitivne propaguje krajinu a riešením množstva výziev a prekážok prispieva k technologickému pokroku.Napriek mnohým problémom a výzvam, ktorým projekt čelí, Rosco McGlashan ostáva vždy pozitívne ladený s optimistickým pohľadom do budúcnosti a dúfa, že sa stane najrýchlejším človekom na Zemi. Ako sám vraví: „*Naplnenie sna a dosiahnutia nemožného sa človek nesmie nikdy vzdávať*.“Technické parametre:

**Dĺžka** : 16 m
**Šírka** : 2,3 m
**Výška** : 2,5 m
**Pohotovostná hmotnosť** : 6,1 t
**Hmotnosť s plnou nádržou** : 9,2 t
**Motor** : raketový pohon s výkonom 200 000 koní
**Zrýchlenie** : 20 sekúnd 0 – 1600 km/h
**Spotreba** : 2,8 t / 20 sekúnd

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.