Ford vytvoril technológiu, vďaka ktorej môžu počas jazdy „vidieť“ aj nevidiaci

VIDEO – Feel The View je technológia, ktorá umožňuje nevidiacim hmatom rozpoznať okolie, v ktorom sa nachádzajú.
Vydané  Text: 

Väčšina z nás, ktorí šoférujeme autá alebo v nich sedíme ako spolujazdci, si ani neuvedomujeme, aké máme veľké šťastie, že môžeme vidieť mesto plné áut, ľudí, ale aj odpadkov a neporiadku. Aj keď to často nie sú pekné scenérie, už len samotný fakt, že vidíme, je úžasný. Množstvo ľudí takúto možnosť nemá a celkom určite by si to s nami, vidiacimi, kedykoľvek vymenili. Automobilka Ford pripravila zaujímavý projekt, v ktorom využila technológiu Feel The View. V podstate ide o hmatovú mapu pre nevidiacich, avšak prevedenú do skutočne šikovnej podoby: zabudovanú do okenného skla. Funguje to tak, že zariadenie so vstavaným počítačom a kamerou na pokyn zachytí fotografiu okolia, v ktorom sa auto práve nachádza. Túto fotografiu scenérie okamžite prevedie do čiernobieleho obrazu, pričom každý z odtieňov šedej je definovaný vlastnou úrovňou vibrácií. Dovedna ich je 255 úrovní, čím je obraz tmavší, tým je vibrácia silnejšia. Tieto vibrácie nevidiaci cíti vlastnými prstami, keď nimi prechádza po skle bočného okna. Takýmto spôsobom si človek dokáže aspoň približne vizualizovať prostredie, v ktorom sa práve nachádza. Technológia je sama o seba mimoriadne zaujímavá, princíp s vibračnou odozvou imitujúcou reálne povrchy pritom nie je nový. Aj obyčajné mobilné telefóny vibrujú pri dotykoch tak, aby alternovali dojem zo stláčania fyzických tlačidiel – a my máme skutočne pocit, že klepeme na mechanickú klávesnicu. Hmatové mapy pre nevidiacich majú rôzne vyhotovenia, rozmery a aj účely, avšak ich cieľom je vždy nevidiacim sprostredkovať vizuálne informácie vo forme, ktorá je pre nich najlepšie rozlúštiteľná – hmatom.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.