Stalo sa pred 60 rokmi – Premiéra Subaru 360

Japonský chrúst bol doma populárny.
Vydané  Text: 

Automobilová divízia koncernu Fuji Heavy Industries začínala skromne. Prvým hromadne vyrábaným osobným vozidlom značky Subaru sa stal typ 360, ktorý debutoval 3. marca 1958. Dizajnér Shinroku Momose navrhol autíčko v štýle VW Chrobák, ale oveľa menšie, ani nie trojmetrové. Jeho bacuľaté tvary mu priniesli prezývky „lienka“ a „chrúst“. Poháňal ho vzduchom chladený dvojtaktný radový dvojvalec 356 cm3/12 kW umiestnený v zadnej časti, čím patrilo do triedy kei cars. Zaujímavosťou bola samonosná karoséria. V roku 1960 v rámci modernizácie stúpol výkon na 17 kW a pribudol rovnako silný motor 423 cm3 na export. Kombi Custom sa objavilo o tri roky neskôr. Maličké agregáty postupne zosilneli až na 27 kW v dvojkarburátorovom vyhotovení športových verzií. V druhej polovici 60. rokov dovážal Malcolm Bricklin japonských drobcov i do USA, ale bez úspechu. Ich výroba sa skončila v máji 1970 a zrodilo sa ich vyše 392-tisíc.
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.