Geniálne! Problematickú križovatku sprehľadnili obyvatelia štvrte svojpomocne za pár dolárov

Zopár susedov si vyhrnulo ruky a spravili to, čo mala byť práca vedenia mesta. Výsledok je skvelý.
Vydané  Text: 
Križovatka s provizórnou úpravou (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)

Keď sa do svojej práce nehrnie samotné mesto, je na obyvateľoch, aby proaktívne vyriešili problémy. Jedným takým problémom, ktorý sa podujali vyriešiť, bola križovatka typu T bez vodorovného značenia. Vodiči síce vedeli, že sú na hlavnej alebo vedľajšej ceste, avšak vizuálne nepremyslená križovatka ich nechávala v neistote.

Problém tkvel najmä v tom, že nebolo zrejmé, kde sa má vozidlo zastaviť, aby dalo prednosť v jazde autu jazdiacom po hlavnej ceste. Navyše dve vozidlá na vedľajších cestách mohli pôsobiť, že jazdia proti sebe, hoci v skutočnosti jedno z nich prichádzalo z pravej strany.
Križovatka predtým (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Partia susedov, zrejme na čele s istým Daveom Meslinom, ktorý na Facebooku zverejnil fotografie, si vyhrnula rukávy a spravila naozaj málo: na cestu kriedami nakreslili čiary a na zbytočnú časť cesty umiestnili lístie. Obyčajné lístie, ktoré popadalo zo stromov. Čo sa stalo potom? Vodiči v autách sa na tejto križovatke začali lepšie orientovať, presne vedeli, kde majú stáť a stratili dôvod na neistotu.
Križovatka s provizórnou úpravou (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Rozdiel medzi pôvodným stavom a stavom po provizórnej oprave je malý, ale mimoriadne významný. Tretia fotografia je počítačom vytvorenou vizualizáciou toho, ako by mohla križovatka vyzerať po tom, čo sa zbytočná časť cesty zatrávni a ohradí chodíkom a obrubníkom. Vznikne tak nielen ďalšia zelená plocha, ale aj chodci v parku budú v bezpečnejšej vzdialenosti od cesty.
Križovatka, ako ju susedia plánujú upraviť (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Takéto susedské iniciatívy by sa určite zišli aj na Slovensku, pretože veľké zmeny sa začínajú tými malými. Nie je však pravda, že by sa Slováci vôbec nestarali o svoje najbližšie prostredie, chvíľami sa z médií dozvedáme o ľuďoch, ktorí z vlastnej iniciatívy upratujú a opravujú svoje okolie.

ODPORÚČANÉ