Geniálne! Problematickú križovatku sprehľadnili obyvatelia štvrte svojpomocne za pár dolárov

Zopár susedov si vyhrnulo ruky a spravili to, čo mala byť práca vedenia mesta. Výsledok je skvelý.
Vydané  Text: 

Križovatka s provizórnou úpravou (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)

Keď sa do svojej práce nehrnie samotné mesto, je na obyvateľoch, aby proaktívne vyriešili problémy. Jedným takým problémom, ktorý sa podujali vyriešiť, bola križovatka typu T bez vodorovného značenia. Vodiči síce vedeli, že sú na hlavnej alebo vedľajšej ceste, avšak vizuálne nepremyslená križovatka ich nechávala v neistote.

Problém tkvel najmä v tom, že nebolo zrejmé, kde sa má vozidlo zastaviť, aby dalo prednosť v jazde autu jazdiacom po hlavnej ceste. Navyše dve vozidlá na vedľajších cestách mohli pôsobiť, že jazdia proti sebe, hoci v skutočnosti jedno z nich prichádzalo z pravej strany.
Križovatka predtým (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Partia susedov, zrejme na čele s istým Daveom Meslinom, ktorý na Facebooku zverejnil fotografie, si vyhrnula rukávy a spravila naozaj málo: na cestu kriedami nakreslili čiary a na zbytočnú časť cesty umiestnili lístie. Obyčajné lístie, ktoré popadalo zo stromov. Čo sa stalo potom? Vodiči v autách sa na tejto križovatke začali lepšie orientovať, presne vedeli, kde majú stáť a stratili dôvod na neistotu.
Križovatka s provizórnou úpravou (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Rozdiel medzi pôvodným stavom a stavom po provizórnej oprave je malý, ale mimoriadne významný. Tretia fotografia je počítačom vytvorenou vizualizáciou toho, ako by mohla križovatka vyzerať po tom, čo sa zbytočná časť cesty zatrávni a ohradí chodíkom a obrubníkom. Vznikne tak nielen ďalšia zelená plocha, ale aj chodci v parku budú v bezpečnejšej vzdialenosti od cesty.
Križovatka, ako ju susedia plánujú upraviť (foto: Dave Meslin - facebook.com/meslin)
Takéto susedské iniciatívy by sa určite zišli aj na Slovensku, pretože veľké zmeny sa začínajú tými malými. Nie je však pravda, že by sa Slováci vôbec nestarali o svoje najbližšie prostredie, chvíľami sa z médií dozvedáme o ľuďoch, ktorí z vlastnej iniciatívy upratujú a opravujú svoje okolie.
Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.