Slovenskí vodiči pozor! Toto je nová zbraň polície!

Policajti dostali novú hračku, ktorú len tak neoklamete
Vydané  Text: 

Ježiško tento rok zavítal do Nemecka o niečo skôr. Nový radar tamojšej polície patrí k najmodernejším prístrojom na meranie rýchlosti. Okrem vytvárania predražených fotografií sa dokáže brániť pred útokmi vandalov a z prevádzky ho nevyradí ani priamy zásah guľky zo zbrane. Nový radar má z diaľky pripomínať príves nákladného auta, všetky by pritom mali získať aj evidenčné číslo a odrazky, aké sa bežne na prívesoch používajú.
Najzaujímavejšia je ale možnosť diaľkového ovládania, vďaka ktorej môže radar v priebehu dňa pokryť hneď niekoľko úsekov. V reálnom čase aktualizuje rýchlostné limity a vodičov nepoteší ani jeho schopnosť merať rýchlosť áut vo viacerých pruhoch naraz. Fotografie následne posiela cez kryptované bezdrôtové pripojenie do centrály. Neodstaví ho ani odpojenie od elektrickej siete. V útrobách sa totiž ukrývajú akumulátory, vďaka ktorým prežije bez dobíjania až 5 dní a v najhoršom prípade si sám zavolá pomoc. Momentálne ich Nemci nasadili na diaľnicu A3 a čoskoro zavítajú aj do miest. S podobnými radarmi už majú skúsenosť aj vo Francúzsku, kde polícia prevádzkuje až 250 kusov.
Čo s tým majú Slováci? Podobný radar sa totiž začal objavovať aj u nás, a to konkrétne na vjazde do Bratislavy smerom od Senca. Niektorí hlásili jeho prítomnosť aj na ulici Svornosti či na Račianskej ulici. Vo vyjadrení pre HNonline polícia potvrdila prítomnosť tohto radaru, ktorý momentálne slúži len na monitorovanie hustoty premávky. Taktiež je dosť možné, že polícia uvažuje o nákupe nových radarov. Túto informáciu nám ale zatiaľ nikto nepotvrdil.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.