VIDEO: Takto to dopadne, keď sa rozhodnete vyjsť zasnežený kopec s 2 500 kg vážiacim elektromobilom na celoročných pneumatikách

Vodič sa našťastie dokázal vyhnúť zrážke s inými autami.

Vydané  Text: 

Majiteľ elektromobilu Tesla Model Y si na vlastnej koži vyskúšal, ako sa v zime správa ťažký automobil na dvadsaťpalcových diskoch s celoročným obutím od výrobcu.

„Nemali sme predstavu, čo nás onedlho čaká,“ napísal k videu vodič Tesly, ktorý sa na zasneženom kopci začal nekontrolovateľne šmýkať. Pri prvom probléme s brzdením sa rozhodol zatočiť do príjazdovej cesty, kde sa mu podarilo vozidlo úspešne zastaviť.

Jeho ďalší plán však nebol najšťastnejší. Z príjazdovej cesty totiž chcel vycúvať a vrátiť sa hore kopcom späť na miesto, odkiaľ pôvodne prišiel. Ako však vycúval z na hlavnú cestu, začal sa takmer okamžite šmýkať celým bokom vozidla dolu kopcom.

Inzercia

Inzercia

Na tom by možno nemuselo byť nič strašidelné, keby na konci svahu nebola rušná hlavná cesta, kde reálne hrozí riziko zrážky s inými vozidlami. Nakoniec sa auto vyrovnalo a nekontrolovateľne letelo predkom napred k hlavnej ceste.

Jediné, čo vodičovi v tejto situácii zostávalo, bolo trúbenie klaksónom.

Takto dal ostatným vodičom na hlavnej ceste vedieť, že sa niečo deje. To našťastie fungovalo a autá na hlavnej ceste včas zastavili.

Automobil sa podarilo zastaviť až pri zvodidlách, ktoré lemovali hlavnú cestu, kde už svah nebol taký strmý.

Majiteľ toto video zverejnil na sociálnej sieti YouTube ešte minulý rok s varovaním pre ďalších vodičov, ktorí by sa na celoročných pneumatikách s ťažkým elektromobilom chceli vydať na zasneženú cestu.

Ďalší pokus

Na záver pripájame ďalšie video odvážneho majiteľa Tesly, ktorý sa chcel dostať na kopec vo svojom vozidle. Môžete hádať, ako to asi dopadlo. Dodajme, že nejde o nedostatok automobilu ako takého, ale o kombináciu pneumatík, hmotnosti vozidla a aktuálnych podmienok na ceste.

Sú celoročné pneumatiky bezpečné?

Celoročné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zvládali rôzne poveternostné podmienky počas celého roka. Ich bezpečnosť závisí od miestnych klimatických podmienok a konkrétnych podmienok na cestách. Existuje niekoľko faktorov, ktoré je potrebné pred kúpou zvážiť:

Výkon na suchých cestách: Celoročné pneumatiky majú obvykle dobrý výkon na suchých povrchoch, podobne ako letné pneumatiky. Poskytujú dobrú trakci a skrátenú brzdovú dráhu.

Výkon na mokrých povrchoch: Celoročné pneumatiky sú navrhnuté s dôrazom na zlepšenie trakcie na mokrých povrchoch. Majú kanáliky, ktoré odvádzajú vodu a zlepšujú odolnosť proti akvaplaningu. Avšak, niektoré letné pneumatiky môžu mať lepší výkon na mokrých povrchoch v porovnaní s celoročnými pneumatikami.

Výkon na zasnežených povrchoch: Celoročné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali lepšiu trakciu a ovládateľnosť na zasnežených cestách v porovnaní s letnými pneumatikami. Avšak, v extrémne zimných podmienkach a pri jazde v hlbšom snehu môžu mať špeciálne zimné pneumatiky lepší výkon.

Celoročné pneumatiky sú kompromisom medzi letnými a zimnými pneumatikami. Ak žijete v oblasti s miernym podnebím a nečakáte extrémne poveternostné podmienky, môžu byť celoročné pneumatiky vhodnou voľbou. Avšak v oblastiach s prísnejším zimným počasím sa odporúčajú špeciálne zimné pneumatiky pre lepšiu bezpečnosť.

Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať stav pneumatík, bez ohľadu na ich typ, a dodržiavať odporúčania výrobcu.

 ODPORÚČANÉ