Aktuality

Nové SUV od Subaru sa bude volať SOLTERRA. Čo o ňom vieme?

Nové Subaru Solterra (2023)
Ako by vyzeralo SUV SUBARU SOLTERRA v prípade, že by sme mu virtuálne nasadili predné partie z pôvodne vizualizovaného modelu Evoltis? Približne takto.
  • Subaru zverejnilo nové informácie o novom SUV s názvom Solterra;
  • SUV bude jazdiť na elektrinu a ponúkne pohon všetkých kolies;
  • Technológie pohonu má Subaru od Toyoty;
  • Pridanou hodnotou má byť aj vysoká pasívna bezpečnosť.

Nové SUV od značky Subaru bude v predaji už v polovici budúceho roka a evidentne sa máme na čo tešiť. Bude sa jednať o vôbec prvý elektromobil japonskej automobilky, ktoré by malo zachovávať jej typickú orientáciu na praktické využitie a terénne schopnosti.

Výsledky japonskej spolupráce pre celý svet

Názov„SOLTERRA“ vznikol spojením latinských slov „SOL“ a „TERRA“, ktoré znamenajú „slnko“ a „zem“. Aj takto chce Subaru demonštrovať svoj záujem dosahovať udržateľnosť svojho biznisu tým, že bude vyrábať „zelené autá“.

Elektromobil od Subaru bude stáť na úplne novej platforme e-SUBARU, ktorú značka vyvinula v spolupráci s automobilovým koncernom Toyota. Táto platforma podľa slov výrobcu umožňuje „efektívne zavádzanie rôznych typov elektromobilov, a to kombinovaním viacerých modulov a komponentov, ako prednej, strednej a zadnej časti vozidla“.

Toyota sa okrem vývoja samotnej platformy podieľala aj na vývoji pohonu a vozidla ako takého: „Vzájomná spolupráca zahŕňala širokú škálu oblastí vrátane produktového plánovania, dizajnu či hodnotenia výkonnosti. Počas tohto vývoja obe spoločnosti navzájom spojili svoje silné stránky, napríklad dlhoročnú technológiu pohonu všetkých kolies z dielne Subaru a výnimočnú technológiu elektrifikácie vozidiel od Toyoty, aby vytvorili nové SUV s vlastnosťami, aké môže ponúknuť len čistý elektromobil,“ uvádza Subaru vo svojej tlačovej správe.

Nové Subaru Solterra (2023)

Elektrické SUV určené do skutočného terénu

Na troch po celom svete dnes Subaru predáva hneď niekoľko modelov SUV, jedná sa o Ascent, Outback, Forester a Subaru XV. Z nich ani jedno nejazdí výlučne na elektrinu, Solterra tak bude predstavovať historický míľnik vo vývoji spoločnosti.

Zo zverejnenej fotografie, ale aj z marketingových prospektov výrobcu je zrejmé, že elektromobil ponúkne nadštandardné terénne schopnosti. Na fotografii je evidentná vysoká svetlá výška podvozka, veľmi krátky zadný previs a pomerne veľká šírka vozidla.

Nové Subaru Solterra (2023)

Viac sa ale nedozvieme, automobilka celkom dôsledne zamaskovala dodanú fotografiu tak, aby sme nemohli odhaliť detaily predných partií a profilu ani po špekulovaní s Photoshopom. Predpokladáme, že pokiaľ sa bude jednať o estetiku, tak si Subaru zachová svoj typický vzhľad a namiesto revolúcie budeme svedkami skôr prirodzenej triezvej evolúcie - práve tak, ako to bolo v prípade nového Outbacku:

Prečítajte si aj:


Nové Subaru Outback rozpoznáva tvár vodiča, v predaji bude už budúci mesiac

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie