Testy

Kia Rio Sporty: Zaostrené

Rio Sporty sa predáva s benzínovou jednaštvorkou s maximálnym výkonom 71 kW (96 k). Nie je to síce žiaden dynamický zázrak, ak však motor podržíte vo vyšších otáčkach, dokážete auto rozkotúľať vcelku použiteľne. Tu sa však musíte rozhodnúť: buď budete jazdiť „slušne“, zmierení s nanajvýš priemernou mrštnosťou auta v nižších a stredných otáčkach, čo vám prinesie celkom pekné hodnoty spotreby, alebo sa budete snažiť vyžmýkať z neho maximum, bez ľútosti nad zhoreným benzínom. My sme počas testu jazdili tak i onak, čoho výsledkom bolo prekročenie spotreby, udávanej výrobcom pre kombinovanú prevádzku, o necelý liter na 100 km.

Chvályhodným prvkom, v tejto triede zďaleka nie zvyčajným, sú kotúčové brzdy aj na zadnej náprave. Konštrukcia podvozka je v podstate štandardom segmentu so závesmi McPherson vpredu a vlečnými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou. Pri polotvrdom podvozku musíte počítať s tým, že vám, najmä pri jazde s nezaťaženým autom, trochu poodskakuje jeho zadná časť v hrboľatých zákrutách.

Po stránke vnútorného priestoru je Rio miernym nadpriemerom triedy, najmä v pozdĺžnom smere, s miestom na kolená vzadu by ste do výšky 180 cm nemali mať problém. Kufor má priemerný základ 270 litrov, s možnosťou zväčšenia sklopením zadného sedadla na slušné maximum 1145 litrov.

Akčná výbava Sporty, za 80 000 korún grátis, je orientovaná na športovosť skôr vizuálnu, plus zvýšený komfort a funkčnosť. Ocenili sme hlavne klimatizáciu, prvok dnes hojne žiadaný už aj v tých najlacnejších autách. Vodičovi dobre padne aj koženou potiahnutý volant, i keď s trochu tenkým vencom, a kožou potiahnutá rukoväť radiacej páky. Príjemným prvkom, v malých autách tiež dosť raritným, je lakťová opierka na prednom sedadle. Po chvíli štúdia akčného cenníka verzie Rio Sporty, ktorý je na kompletné vymenovanie až príliš dlhý, sme predsa len našli dva prvky, užitočné aj z najdôležitejšieho, teda bezpečnostného hľadiska: predné hmlovky a aktívne opierky hláv na predných sedadlách.

HODNOTENIE: * * * *

Plusy
Slušný ťah motora od stredných otáčok vyššie, mierne nadpriemerný priestor pre posádku, kotúčové brzdy aj na zadnej náprave, množstvo doplnkov v rámci akčnej verzie Sporty.

Mínusy
Tenký veniec volantu, odskakovanie zadnej nápravy na nerovnostiach, príliš ploché a tvrdé predné operadlá.

Technické údajeMotorbenzínový 1.4 R4Zdvihový objem1399 cm3Výkon71 kW/96 k pri 6000 ot/minKrútiaci moment**125 Nm pri 4700 ot/minKarosériaDlžka x Šírka x Výška:3990x1695x1470 mmRázvor2500 mmBatožinový priestor270/1145 lJazdné výkonyMaximálna rýchlost173 km/hZrýchlenie 0-100 km/h12,3 sSpotreba pocas testu7,1 l/100 kmCenaZákladná cena verzie**od 399 700 Sk s DPH

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Magazín

Cesta k udržateľnosti so spoločnosťami Shell a Hyundai

Na cestu udržateľnosti sa vydáva čoraz viac vodičov. Aj keď jazdia autom, vyberajú si výrobky, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie a našu planétu. Dnešní spotrebitelia očakávajú, že známe značky budú ponúkať udržateľné alternatívy výrobkov a služieb. Preto spoločnosti Shell a Hyundai spojili svoje sily a prišli s radom mazív Shell Helix Ultra AH 0W, ktoré sú uhlíkovo neutrálne.