Testy

Nissan nám predviedol Townstar EV Van: Toto je nová generácia dodávok pre živnostníkov, počas jazdy si môžu našetriť kilometre zadarmo

Elektrická dodávka Townstar vstupuje na trhy v čase, ktorý pre kategóriu LCV náročný kvôli zvyšujúcim sa cenám a novinke v podobe regulátormi vynútenej elektrifikácie pohonov. Samotná značka má však hodnotné referencie, jej model e-NV200 v rokoch 2017 až 2021 triumfoval s až 33-percentným trhovým podielom vo svojom segmente, získal si priazeň zákazníkov a značke umožnil vychytať prípadné nedostatky.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Teraz Nissan mieni ponúknuť nástupcu modelu e-NV200, práve ním je Townstar EV Van. Model má síce francúzske základy, zároveň má mať japonskú DNA, ako nám povedal marketingový manažér Nissanu Joao Moura počas prezentácie v Paríži.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Značka teraz mieri na tzv. SME zákazníkov, teda Small and medium-sized enterprises, malých a stredne veľkých podnikateľov - ich má byť až 70 percent z celkového objemu predajov modelu Townstar. Ďalších 20 percent tvoria firemné fleety a 10 percent rodiny.

Slovenské ceny a výbavy Nissan Townstar EV Van

Slovenský cenník elektrickej verzie modelu Townstar už poznáme a ceny možno považovať za zodpovedajúce trhovým podmienkam (od 34 500 eur).

V predaji je u nás iba jedna východisková konfigurácia, a to verzia s dĺžkou L1, dvojmiestna so stenou za sedadlami. Mreža u nás dostupná zatiaľ nebude. To znamená celkovú dĺžku 4486 mm a rázvor 2716 mm. V zahraničí bude v predaji aj dlhšia verzia L2, ako aj variant Combi, ktorý má namiesto ložnej plochy sedadlá, teda aj bočné zadné okná.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)
Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Pohon definuje elektrický synchrónny motor s max. výkonon 90 kW (122 koní), silou 245 Nm a trakčný akumulátor s kapacitou 45 kWh. Poháňané sú predné kolesá a podľa metodiky WLTP dojazd predstavuje 283 až 286 km, respektíve do 405 km pri čisto mestskej prevádzke. S palubnou nabíjačkou s výkonom 22 kW trvá nabíjanie z 15 na 80 % asi 90 minút, pri rýchlonabíjaní jednosmerným prúdom systém umožňuje dosahovať výkon 80 kW, takže nabitie prebehne za 37 minút. Už v štandardnej výbave je kvapalinové chladenie akumulátora a tepelné čerpadlo.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)
Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Čo bude zaujímať prepravné spoločnosti a vôbec všetkých zákazníkov, je nosnosť elektromobilu. Batéria samotná váži 320 kg, pričom max. zaťaženie vozidla je 612 kg. Ceková hmotnosť vozidla tak dosahuje 2,2 tony, z čoho 100 kg predstavuje nosnosť strechy, plus 1,5-tonový brzdený príves.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Vyššie uvedené údaje sú dané, zákazník si môže vybrať stupeň výbavy a príplatkové položky výbavy na želanie.

Základná výbava ACENTA je v predaji za 34 500 eur, stredný stupeň N-CONNECTA za 36 100 eur a najvyššia výbava TEKNA za 37 300 eur. Všetko sú to ceny bez DPH.

Základná výbava ponúka popri legislatívne nevyhnutnej bezpečnostnej výbave 16-palcové oceľové disky, dojazdové koleso, LED denné svetlá s automatickým prepínaním (denné a stretávacie), automatické stierače, zadné parkovacie senzory a automatickú klimatizáciu. V cene je tiež rádio s podporou Bluetooth a AM/FM/DAB.

Výbava N-CONNECTA obsahuje už aj tempomat, parkovacie senzory aj na bokoch a vpredu, parkovaciu kameru, systém sledovania mŕtveho uhla, automatické núdzové brzdenie aj s rozpoznávaním chodcov a cyklistov či LED hmlovky. Užitočným prvkom výbavy je tiež 8-palcový dotykový displej s káblovou podporou Android Auto a Apple CarPlay.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Výbava TEKNA navyše k uvedenému ponúka ešte aj obmedzovač rýchlosti, asistent diaľkových svetiel, vyhrievané predné sedadlá, asistent diaľkových svetiel či panoramatickú kameru, ale aj taký inteligentný parkovací asistent, integrovanú navigáciu NissanConnect, bezdrôtové nabíjanie mobilu či LED osvetlenie ložnej plochy.

Bez ohľadu na stupeň výbavy si zákaznící môžu zadovážiť príplatkové ľavé bočné dvere za 300 eur (v cene sú pravé bočné a zadné asymetrické krídlové), 10-palcový digitálny prístrojový panel za 500 eur, prípadne si predĺžiť záruku o 1, 2 až 3 roky v cenovom rozpätí 505, 1105 a 1805 eur. Záruka na bateriu je 8 rokov/160.000 km.

A kto by mal záujem o inú farbu laku ako východiskovú bielu, ten si priplatí ďalších 250 až 500 eur. Nissan dáva na výber pomerne málo odtieňov laku, ide o prevažne sivé odtiene, bielu a červenú. Bez ohľadu na výber farby karosérie je predná maska vždy čierna.

Zaujímavosťou je funkcia ProPilot Assist, ktorá udržiava v pruhu a využíva tempomat, nie je to však technológia ProPilot známa z Nissanov. V tomto prípade ide o funkcie Renaultu Kangoo, na ktorom je Townstar vystavaný.

Ako Townstar EV Van jazdí?

Nissan Townstar má v elektrickej verzii jazdné vlastnosti zodpovedajúce východiskovému modelu. Pohon je tichý, prirodzene kultivovaný a reaguje s mäkkosťou, ktorá takmer úplne eliminuje „kopance“ spôsobené prudkým stlačením akceleračného pedála.

V pestrej a na naše pomery chaotickej parížskej doprave sa Townstar EV Van prejavil znamenite, keď bol neustále pripravený na akékoľvek pokyny, s ľahkosťou sa ním manévrovalo v úzkych uličkách a zákrutách, brzdy mali predvídateľný plynulý nástup účinku, takže sme sa s riadením ako takým zžili už po niekoľkých metroch jazdy.

Užitočným pomocníkom nám boli veľké spätné zrkadlá a širokouhlé zrkadlo v clone spolujazdca, ktoré poskytuje dokonalý výhľad na pravý slepý uhol. Funkcie ProPilot Assist sme v spletitých uličkách s komplikovanými ohraničeniami pruhov ani nevyskúšali, zato automatický parkovací asistent áno a fungoval na naše prekvapenie spoľahlivo a najmä rýchlo. Toto je však výsledok práce Renaultu, keďže ide o jeho rebadgované vozidlo, pričom aj technológie ostali francúzske.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Nissan nám predviedol aj schopnosti kamerového systému, ktorý spoločne s výhľadom dozadu ponúka aj pohľad zhora - má uľahčovať cúvanie v úzkych priestoroch. Kvalita obrazu týchto kamier je síce slabá a nepokrývali 100 percent okolia (medzi jednotlivými obrazmi je zopár slepých centimetrov), avšak manévrovanie rozhodne uľahčia.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)
Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Townstar EV Van môžeme považovať za novú generáciu úžitkových vozidlel pre živnostníkov, no dobrou správou je, že čo sa týka ovládania neprináša žiadne zmeny, ktoré by zákazníkom priníšali problémy. Aj s elektrickým pohonom je ovládanie totožné s ovládaním auta s automatickou prevodovkou, špecifikom je iba poloha prevodovky B, ktorou môžete aktívne využívať rekuperáciu energie pri spomaľovaní a zjazde z kopca. Šikovný šofér si vie takto počas dňa našetriť aj niekoľko ďalších kilometrov jazdy celkom zadarmo. Naše prvé skúsenosti s Nissan Townstar EV Van sú teda prevažne pozitívne a budeme sa tešiť na štandardný domáci test, kedy vozidlo podrobíme aj záťažovým skúškam.

Prvý test Nissan Townstar EV Van (2023)

Za organizáciu podujatia ďakujeme slovenskému zastúpeniu zn. Nissan

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club
Magazín

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club

SsangYong vytvoril špeciálnu edíciu vlajkovej lode Rexton, ktorá je ako šitá na mieru slovenským rodinám. Rexton Club dáva dokopy to podstatné, aby ponúkol bezkonkurenčný pomer ceny a hodnoty. Cenovka sa začína už na úrovni 34 990 €!