Testy

TEST: BMW 320d Touring je fantastické rodinné kombi! Čo priniesol facelift?

Slovné spojenie „naftové kombi“ sa dnes už v automobilových slovníkoch nevyskytuje tak často ako kedysi. Slovákom sa zmenili chute a po novom dávame prednosť práve benzínovým modelom s prívlastkom crossover či SUV. Aj v tomto kontexte som po týždni strávenom za volantom testovaného BMW 320d Touring auto nakoniec odovzdával plný zmiešaných pocitov. Súčasná generácia totiž patrí k posledným predstaveným modelom značky so skutočne vyváženým vzhľadom, kombinujúcim nadčasovú eleganciu s dynamickými proporciami. Úzke svetlomety, atletické línie a športový paket rodinnému kombi jednoducho svedčia. A po skúsenostiach s futuristickou novou generáciou (iX a rad 7) malo usadnutie za volant „trojky“ rovnaké psychoterapeutické účinky ako džbán horúceho kakaa s makovou od babičky.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Tomuto interiéru by som dal prednosť prakticky kedykoľvek, už len kvôli zachovaniu klasického otočného systému iDrive a volantu s tlačidlami, ktoré vodičovi stále umožňujú nastaviť si vzdialenosť adaptívneho tempomatu prostredníctvom jedného kliku. V prípade novších modelov musíte aj kvôli základným funkciám vstupovať do menu infotainmentu, a to na diaľnici jednoducho riešiť nechcete. K čomu je dobrý interiér, ktorý síce vyzerá ako uhladený hipsterský lounge, keď svojho majiteľa každodenne frustruje zlou ergonómiou a neprehľadným infotainmentom? V takom prípade mi ani prírodné svetlé materiály či upokojujúci zvuk prírody z reproduktorov nepomôže udržať moju nervozitu na uzde.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Napriek tomu, že palubná doska aktuálneho radu 3 si stále zachováva to najlepšie z minulosti, modernizácia predsa len zasiahla (a z môjho pohľadu downgradovala) vizuál širokouhlými obrazovkami prístrojového štítu a multimediálneho systému. Plávajúci efekt sa v tomto prípade veľmi nepodaril, keďže konštrukcia uchytenia zakrivených obrazoviek pôsobí vábne asi ako rúrkové lešenie na paneláku. Zmizol tiež praktický panel klimatizácie a rádia, ktorý nahradili lacno pôsobiace (plastové) plochy s haptickou odozvou. Menej prehľadný je tiež nový softvér infotainmentu, s veľkým množstvom rozhádzaných ikoniek v menu, ktoré sú na prvý pohľad pomerne ťažko rozlíšiteľné. Uvedomujem si, že táto kritika môže znieť tak trochu spiatočnícky, no mnohé riešenia celkovú ergonómiu a ovládanie zhoršili, pričom niektoré inovácie boli s najväčšou pravdepodobnosťou kreované nasilu s cieľom vytvoriť instantný „wow“ efekt. Ten však rýchlo opadne a zostávajú po ňom už len problémy, s ktorými sa vodič za volantom musí každý deň vyrovnávať.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Čo sa (našťastie) nemenilo, je skvelý posed za volantom. Z pohľadu jazdných vlastnosti autu len ťažko niečo vytknúť, pričom aj na pomerne veľkých 19-palcových diskoch dokáže posádke dopriať nadštandardnú úroveň komfortu a izolácie od neduhov slovenských ciest. Podvozok je v tomto smere skvelo vyvážený a nerobí mu problém striedať komfort so skutočne dynamickou jazdou. Samozrejme, v tomto smere pocity dotvára aj príplatkový adaptívny podvozok, ktorý zmysel obzvlášť v kombinácii s väčšími kolesami.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Pokiaľ vás baví šoférovanie, BMW radu 3 je jednoznačne lepšou voľbou než Audi A4 Avant či Volvo V60. Auto pôsobí živšie a agilnejšie v zákrutách s dobrou kontrolou náklonov karosérie. Dodatočnú istotu dotvára aj presné riadenie, ktoré v kombinácii so spomínaným posedom za volantom dokáže vyčarovať úsmev na tvári.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Niekoho môže vyrušiť jedine hrubší prejav naftového štvorvalca, ktorý počuť predovšetkým pri ranných zimných štartoch. Po zahriatí však jeho akustika ustúpi do pozadia a spoločne s nadpriemerným aerodynamickým odhlučnením je naftové kombi fantastickým spoločníkom na dlhých cestách. Aj vďaka mild-hybridnej sústave autu rozhodne nechýba dynamika. Viac než maximálny výkon 140 kW (190 k) zaujme krútiaci moment na úrovni 400 Nm. Pochopiteľne, s narastajúcou rýchlosťou sa pružné zrýchlenie pomaly zhoršuje. Na stovku však s chladnou hlavou zrýchlite už za 7,5 sekundy a maximálna rýchlosť 225 km/h nezahanbí ani na nemeckej diaľnici.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Priestorové pomery na zadných sedadlách môžeme zaradiť skôr k priemeru v rámci tejto kategórie. Dvaja dospelí cestujúci trpieť rozhodne nebudú, sedadlo v strede už však môžem označiť za núdzové aj vzhľadom k vysokému stredovému tunelu. O komfort sa okrem príjemného čalúnenia postará vlastná zóna klimatizácie s ovládaním či nabíjacie USB-C porty pre mobilné zariadenia.

BMW 320 d xDrive Touring (auto motor a šport č. 2/2023)

Podobne je na tom aj samotný batožinový priestor, ktorý nezaujme svojim objemom, ale inteligentnými riešeniami. Vyklápacie zadné okno na piatych dverách je obrovským pomocníkom najmä v stiesnených priestoroch. Až mi je ľúto, že okrem BMW neponúka tento systém prakticky žiadne iné auto v tejto triede. A tajne dúfam, že tento skvelý prvok prežije aj v budúcich generáciách. Kufor je navyše príjemne čalúnený, ponúka množstvo háčikov na tašky či elektrické sklápanie zadných operadiel. Variabilita je skutočne nadštandardná. Čerešničku na torte predstavuje roletka, ktorá sa vie pekne nadvihnúť pri manipulácii s batožinou.

BMW 3 Touring je dôkazom, že objem batožinového priestoru nemusí byť tým najdôležitejším v prípade rodinného kombi.