Ako vyzerá život s elektrickým Jaguarom I-Pace? Prečítajte si test impozantného elektromobilu.

Prvý elektrický Jaguar má pred sebou neľahkú úlohu. Automobilka chce I-Pace zaradiť k tým najlepším na trhu a konkurovať tak Tesle Model X či Audi e-tron.
Vydané Text: 

Počas testovacieho týždňa som s Jaguarom I-Pace strávil niekoľko hodín aj pri nabíjacích staniciach, ktoré sú strategicky umiestnené na parkoviskách rýchleho občerstvenia. V danej situácii som si ako čerstvý majiteľ elektromobilu musel zvykať na dve veci. Tou prvou bol pravidelný prísun hamburgerovej stravy počas čakania pri nabíjačke, a tou druhou bol záujem zvedavcov vychádzajúcich z reštaurácie. Mnohí neváhali a smelo sa pustili do debaty, pričom **najväčší problém mali okoloidúci so zaradením Jaguaru do konkrétnej kategórie.** Je to crossover, hatchback alebo nebodaj fastback? Ťažko povedať. Dizajnéri totiž skĺbili dizajnové rysy viacerých kategórií do svojsky vyzerajúceho celku. **Zároveň bol Jaguar od začiatku koncipovaný ako čistý elektromobil, čo do veľkej miery ovplyvnilo finálnu podobu auta.** Extrémne dlhý rázvor vytvoril priestor pre akumulátory umiestnené v podlahe. Tie posunuli kabínu a samotnú pozíciu sedenia o pár centimetrov vyššie. Na druhej strane sa dizajnéri snažili úroveň strechy udržať v rozumnej výške na čo najlepšie obtekanie vzduchu okolo auta. A keďže sa vpredu už viac nenachádza ani rozmerný spaľovací motor, skrátená bola aj predná kapota, pod ktorou nájdete už len sekundárny batožinový priestor na káble či iné drobnosti.
**O niečo konzervatívnejší je samotný interiér, ktorý sa nesnaží nasilu prezentovať svoju elektrickú orientáciu.** Neočakávajte však, že v palubnej doske nájdete zabudovanú repliku orloja či gramofón z mahagónového dreva. I-Pace chce držať krok s konkurenciou, a preto majú v interiéri hlavné slovo displeje. Ten prvý nájdete v kaplnke prístrojov a okrem klasických informácií o jazde dokáže premietať aj navigáciu. Na výber máte hneď z niekoľkých predefinovaných zobrazovacích štýlov a nechýba ani dostatočná miera individualizácie prostredia. Ďalšie nastavenia ponúka hlavný stredový displej multimediálneho systému. Samotné prostredie však nemôžem označiť za najintuitívnejšie a grafické spracovanie by si zaslúžilo aktualizáciu. **Infotainment tak vo výsledku pôsobí veľmi priemerným dojmom a nehodí sa do „high-tech auta budúcnosti“.**
Posledný displej nahrádza klasický panel klimatizácie a môžete cez neho ovládať nielen nastavenia ventilácie, ale aj stanice rádia. Počas jazdy tak už nemusíte prepínať medzi navigáciou a rádiom, ale môžete naraz ovládať obe funkcie na oddelených displejoch. **Pochvalu si Jaguar zaslúži za ponechanie základných fyzických tlačidiel, cez ktoré môžete ovládať napríklad hlasitosť či teplotu klimatizácie.** Dva veľké kruhové ovládače klimatizácie sú navyše multifunkčné a skrývajú viacero funkcií. V základnej polohe si tak môžete meniť teplotu v kabíne, po stlačení otočného ovládača sa prepnete do režimu nastavenia vyhrievania/ventilovania sedadiel a po pritiahnutí kruhového ovládača môžete meniť intenzitu fúkania vzduchu. Geniálne!
Široké možnosti nastavenia skrývajú aj elektrické sedadlá, ktoré disponujú tvrdšou výplňou. Napriek tomu, že rázvor dosahuje až 2 990 mm, nemôžem Jaguar I-Pace označiť za obzvlášť priestranné auto. Kým vpredu si nájde miesto takmer každý, na zadných sedadlách sa cestujúci budú musieť uskromniť. **Nedokázal som pochopiť ani zmysel veľkej panoramatickej strechy, za ktorú si Angličania účtujú takmer 1 300 eur.** Samotné sklo je totiž permanentne zatmavené, do interiéru preniká minimum svetla a cestujúci cez neho takmer nič neuvidia. Zároveň chýba akákoľvek roletka či možnosť otvárania. Nehovoriac o tom, že panoramatická strecha pridáva autu aj na hmotnosti, čo negatívne ovplyvňuje dojazd.
Ten podľa najnovšej metodiky WLTP dosahuje úctyhodných 470 km na jedno nabitie. My sme s plne nabitým akumulátorom s veľkosťou 90 kWh dokázali prejsť zhruba 350 kilometrov, pričom sme sa v žiadnom ohľade neobmedzovali. V aute bolo zapnuté rádio aj klimatizácia, na bežných cestách sme dodržiavali maximálnu povolenú rýchlosť. Po chvíľke som sa naučil dôverovať aj údajom o zostávajúcom dojazde. **Do rýchlosti 110 km/h je pomer medzi ubúdajúcimi kilometrami a prejdenou vzdialenosťou pomerne vyrovnaný.** Len čo však prekročíte túto rýchlostnú hranicu, kilometre začnú miznúť oveľa rýchlejšie a váš akčný rádius sa môže skrátiť aj o polovicu.
Navyše, len máloktorý vodič odolá plnému zošliapnutiu akcelerátora, ktorý dávkuje až 298 kW (400 k) výkonu na obe nápravy v pomere 50 : 50. Krútiaci moment s veľkosťou 700 Nm vás totiž okamžite zatlačí do sedadla, svet okolo vás sa začne pod vplyvom zrýchlenia pomaly rozmazávať a vy už len čakáte na moment, kedy prekročíte hranicu svetelnej rýchlosti a skočíte do Warpu. Naše stopky sa pri meraní zrýchlenia z 0 na 100 km/h zastavili na 4,7 sekundy. To je neuveriteľná hodnota, obzvlášť, keď zoberiete do úvahy veľkosť a hmotnosť Jaguaru I-Pace prekračujúcu 2 100 kg. **Ešte impozantnejšie však bolo samotné ovládanie vozidla. V tomto aute môže stlačiť pedál na podlahu naozaj ktokoľvek s vodičským preukazom.** Auto prekvapuje stabilitou a takmer dokonalým vyvážením, za čo môžeme do veľkej miery vďačiť nízko umiestneným akumulátorom a pohonu všetkých štyroch kolies. Aj pri hrubom zaobchádzaní drží stopu a vodičovi dáva v každej zákrute pocit istoty a bezpečia, aký v iných autách s podobným výkonom nezažijete.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023