VIDEO: Väčšie auto nemusí byť vždy bezpečnejšie! Jeep Wrangler prepadol v nárazových testoch Euro NCAP.

Koncern FCA má na krku poriadny trapas!
Vydané Text: 

Kolega Erik vás už včera stihol informovať o nových nárazových testoch organizácie Euro NCAP, kde [najočakávanejšie SUV-čka tohto roka získali päťhviezdičkové hodnotenia.](https://autoviny.sk/novinky/118986/euroncap-otestovalo-styri-nove-suv-cka-crash-testy-ukazali-prave-to-co-sme-cakali) Išlo pritom o drahšie modely ako napríklad Hyundai Santa Fe, Audi Q3, BMW X5 alebo Jaguar I-Pace, pri ktorých sme ani nič iné neočakávali. Väčší problém s týmito testami majú skôr pravoverné offroady. **Automobilky sa pri ich vývoji v prvom rade zameriavajú na schopnosti v teréne a neberú veľký ohľad na asistenčné systémy či ochranu chodcov.** Aj preto získalo Suzuki Jimny v nedávnych nárazových testoch len tri hviezdičky. Veľmi podobné hodnotenie sme pritom očakávali aj pri väčšom modeli Jeep Wrangler, ktorý sa nám nedávno predstavil v úplne novej generácii. Zverejnené výsledky nás však doslova šokovali. Jeep Wrangler dostal z milosti len jedinú hviezdičku. **Vozidlo nepohorelo len v otázkach asistenčných systémov a ochrany chodcov, ale novinka v testoch nedokázala ochrániť ani samotnú posádku.** Pri čelnom náraze úplne zlyhala konštrukcia a došlo k vážnym deformáciám skeletu v oblastiach predného stĺpika a podlahy. Znepokojený bol po teste aj šéf organizácie Euro NCAP, Michiel van Ratingen: **„Je skutočne znepokojujúce, že v roku 2018 ide do predaja celkom nové auto, ktoré nedisponuje autonómnymi brzdami ani monitoringom jazdných prúdov.“** Jeep Wrangler však nebol jediný, kto si domov odnášal katastrofálne hodnotenie. Ešte horšie totiž dopadol Fiat Panda, ktorý je súčasťou rovnakého koncernu FCA. Panda zopakovala tragický výsledok modelu Punto z minulého roka a nezískala ani jedinú hviezdičku. **Podľa hodnotenia Euro NCAPu ide v podstate o rakvu na kolesách.** Znepokojujúce je na tom hlavne to, že ide o najpredávanejší model Fiatu v Európe a auto, ktoré často využívajú rodiny s deťmi.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023