TEST: Subaru Outback 2.5i-S CVT Business NAVI – Poctivý dobrodruh

Japonská automobilka Subaru zmodernizovala svoju vlajkovú loď. Okrem kvalitnejších materiálov a vylepšeného dizajnu prináša ešte lepší jazdný zážitok!
Vydané Text: 

Subaru išlo vždy tak trochu proti prúdu, vďaka čomu si získalo priazeň mnohých motoristov. Ani v najnovšom Outbacku nenájdete ultramoderný displej, digitálny kokpit či ovládanie gestami. Podstata tohto modelu totiž tkvie niekde inde. Mnohé o aute prezrádza nenápadný exteriér, ktorý je v prvom rade praktický. Veľké pneumatiky, bohaté oplastovanie a nadpriemerná svetlá výška (200 mm) dávajú jasne najavo, že na konci asfaltovej cesty sa ozajstné dobrodružstvo len začína. Outback dokáže v teréne zahanbiť nejedno SUV! Vďaka pohonu všetkých štyroch kolies si hravo poradí so štrkom aj s blatom. V extrémnych situáciách mu pomáha systém X-Mode, ktorý upravuje charakteristiku motora, prevodovky a asistenčných systémov tak, aby mal vodič všetko pod kontrolou. Veľmi užitočná je tiež funkcia riadenia zjazdu z kopca. Netreba však zabúdať ani na rozmery auta. Práve dlhý rázvor a previsy karosérie do určitej miery obmedzujú jeho priechodnosť terénom.
Karoséria tohto modelu má bližšie k obyčajnému kombi než k SUV, čo sa odzrkadľuje aj na jazdných vlastnostiach. Už po niekoľkých metroch oceníte vyladený podvozok, ktorý úžasným spôsobom žehlí nerovnosti slovenských ciest. Napriek komfortnému naladeniu celého auta sme v zákrutách pociťovali len minimálne náklony karosérie. Veľkú zásluhu na tom má práve motor typu Boxer, ktorého konštrukcia umožnila inžinierom posunúť ťažisko čo najbližšie k vozovke a tým zvýšiť stabilitu celého auta. Žiaľ, samotný výkon 2,5-litrového atmosférického motora musíme označiť za podpriemerný. Japoncom sa z tak veľkého objemu podarilo „vydolovať“ len 129 kW (175 k) a 235 Nm krútiaceho momentu. To je na auto s pohonom všetkých štyroch kolies, prevodovkou CVT a hmotnosťou prekračujúcou 1,6 tony jednoducho málo. Naše dojmy potvrdzuje aj oficiálna hodnota zrýchlenia, podľa ktorej dokáže Outback dosiahnuť 100 km/h až za 10,2 sekundy.
Veľké Subaru sa bude páčiť najmä ľuďom, ktorí pred adolescentným správaním za volantom uprednostňujú skôr plynulú a pohodovú jazdu. Auto sa vám navyše odvďačí veľmi dobrou spotrebou. Po viac ako 1 200 testovacích kilometroch sa hodnota v kombinovanej prevádzke ustálila na 7,7 l/100 km. V interiéri nájdete kvalitné mäkčené materiály na palubnej doske aj vo dverách, pohodlné sedadlá a typický volant s okrúhlym vencom. Vďaka veľkým preskleným plochám je z auta veľmi dobrý výhľad a problémy nám nerobili ani predné stĺpiky. Pre istotu však máte k dispozícii aj kamerový systém. Ten sníma nielen dianie za vozidlom, ale aj vpredu a na pravej strane.
Samotný infotainment má jednoduché ovládanie, grafické prostredie systému však pôsobí mierne zastaraným dojmom. Oceňujeme možnosť zrkadlenia obrazovky telefónu cez aplikácie Android Auto a Apple CarPlay. Každé Subaru Outback je navyše štandardne vybavené balíkom bezpečnostných asistentov EyeSight, ktorý sníma dianie okolo auta prostredníctvom 3 kamier za čelným sklom. V prípade nehody tak nehrozí poškodenie radaru, ktorý je obvykle integrovaný do prednej masky. Z praxe môžeme povedať, že tento systém je v porovnaní s radarom spoľahlivejší, a to najmä za zlých poveternostných podmienok. **Technické údaje:** Subaru Outback 2.5i-S CVT ES Business NAVI Motor atmosférický benzínový B4, 2 498 cm³ **Max. výkon:** 129 kW (175 k) pri 5 800 ot./min. **Max. krútiaci moment:** 235 Nm pri 4 000 ot./min. **Pohon a podvozok:** Symetrický pohon všetkých kolies, prevodovka s kontinuálne meniteľným prevodom (CVT), vpredu zavesenie typu McPherson, vzadu viacprvkové zavesenie kolies. Brzdy kotúčové, vpredu s vnútorným chladením. Pneu 225 / 60 R18 vpredu aj vzadu. **Batožinový priestor:** 559/1 848 dm³ **Rozmery:** 4 820/1 840/1 605 mm, rázvor 2 745 mm Pohotovostná/celková hmotnosť 1 631/2 100 kg, objem nádrže 60 l. Najvyššia rýchlosť 198 km/h **Zrýchlenie** 0 – 100 km/h 10,2 s **Spotreba** 8,9/6,4/7,3 l/100 km **Emisie CO₂** 166 g/km **Cena/testované auto** 38 990 €/39 440 € **Konkurenti:** Škoda Octavia Scout, Opel Insignia Country Tourer, VW Passat Alltrack
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.