TEST: Subaru XV 2.0 CVT STYLE NAVI – Bez pozlátky

Vďaka aktívnemu pohonu všetkých štyroch kolies a nadpriemernej svetlej výške zvládne nové Subaru XV oveľa viac, ako si myslíte.
Vydané Text: 

Väčšina moderných SUV v teréne dopláca na dlhé previsy, nedostatočnú svetlú výšku či absenciu pohonu všetkých štyroch kolies. Pokiaľ však hľadáte auto, s ktorým nechcete zdolávať len obrubníky, váš výber sa dramaticky obmedzí na niekoľko málo áut, medzi ktorými by rozhodne nemal chýbať ani najnovší crossover značky Subaru – model XV.
**Japonská automobilka to s terénom myslí naozaj vážne.** Pohonom 4 x 4 totiž štandardne disponujú všetky predávané verzie bez ohľadu na výbavu či motor. Tento systém aktívne rozdeľuje krútiaci moment medzi nápravami, pri bežnom jazdení tak prenáša až 60 % hnacej sily na predné kolesá a 40 % na zadné. V prípade nedostatku priľnavosti povrchu však systém dokáže tento pomer v **reálnom čase upraviť až na hodnotu 50 : 50.** Ešte zaujímavejší je údaj **o svetlej výške, ktorá dosahuje úctyhodných 220 mm.** Len na porovnanie, svetlá výška sa pri kompaktných SUV zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 180 do 195 mm.
**Model XV však nebol od začiatku koncipovaný ako plnohodnotné SUV.** Karosériu, podvozok aj interiér zdieľa s kompaktným hatchbackom Impreza. Obe autá sú postavené na novej globálnej platforme SGP, ktorá prináša zvýšenie tuhosti karosérie až o 70 %. Impreza môže modelu XV závidieť lepšie pohonné ústrojenstvo. Pod kapotou totiž nájdete silnejší atmosférický benzínový štvorvalec 2.0 s maximálnym výkonom až 115 kW (156 k). Fanúšikov manuálneho radenia však nepoteší rozhodnutie automobilky kombinovať agregát výhradne s kontinuálne variabilnou prevodovkou CVT, ktorá nepriaznivo pôsobí nielen na dynamiku, ale aj spotrebu. **Jej charakteristické vlastnosti sa inžinieri v Subaru rozhodli kompenzovať** vytvorením ôsmich virtuálnych stupňov, vďaka ktorým sa prevodovka pri bežnom presune správa podobne ako klasický hydromeničový automat. Napriek vylepšeniam, pri úplnom zošliapnutí akcelerátora vystrelí ručička otáčkomera až k červenému poľu, kde sa zdrží niekoľko sekúnd. Počas tohto času sa auto snaží zrýchľovať, no výsledný efekt je skôr podpriemerný. Zmieriť sa budete musieť aj s častejšími návštevami čerpacích staníc. Ani ľahká noha na plyne nevyčaruje výrobcom udávanú kombinovanú spotrebu. **Ak sa budete naozaj veľmi snažiť, je možné výsledný údaj stlačiť tesne pod 9 l/100 km.**
Nám sa to však nepodarilo a pri odovzdávaní vozidla svietila na palubnom počítači hodnota 9,8 l/100 km (zmiešaná prevádzka). **Subaru XV vyniká najmä vyladeným podvozkom a nízkym ťažiskom.** Aj vďaka tomu môžete prechádzať zákrutami o niečo rýchlejšie, ako by ste mali. Sťažovať sa nemôžeme ani na nedostatok komfortu. Auto veľmi dobre žehlí väčšinu nerovností, pričom posádku chráni pred akustickým diskomfortom.
K výraznému zlepšeniu došlo aj v interiéri, kde nezostal „kameň na kameni“. Nechýbajú mäkčené materiály, kvalitnejšie výplne dverí či modernejší vzhľad palubnej dosky. **Pochvalu si tiež zaslúžia pohodlné predné sedadlá a volant s väčším priemerom, ktorý padne do ruky.** Napriek tomu, že nedošlo k výraznému zväčšeniu vonkajších rozmerov, priestoru pre posádku je citeľne viac. Za seba si bez problémov sadnú dvaja 185 cm vysokí ľudia a vďaka širokému rozsahu nastavenia sedadiel si za **volantom nájdu polohu aj dvojmetroví jedinci.** Objem batožinového priestoru medzigeneračne nenarástol a s rezervným kolesom je k dispozícii len podpriemerných 310 dm3. **Technické údaje** Subaru XV 2.0 CVT Style NAVI Motor atmosférický benzínový R4, 1 995 cm³ Maximálny výkon 115 kW (156 k) pri 6 000 ot./min. Maximálny krútiaci moment 196 Nm pri 4 000 ot./min. Pohon a podvozok: Aktívny pohon všetkých kolies, kontinuálne variabilná prevodovka CVT, vpredu zavesenie typu McPherson, vzadu viacprvkové zavesenie kolies. Brzdy kotúčové vpredu aj vzadu, vpredu s vnútorným chladením. Pneu 205/50 R17 vpredu aj vzadu. Batožinový priestor 385/1 290 dm³ Rozmery: 4 465 × 1 800 × 1 615 mm, rázvor 2 665 mm Pohotovostná/celková hmotnosť – /1 468 kg, objem nádrže 63 l. Najvyššia rýchlosť 194 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 10,4 s Udávaná spotreba 8,7/5,8/6,9 l/100 km Emisie CO2 155 g/km Cena/testované auto 28 990 €/28 990 € Konkurenti: Hyundai Tucson, Mazda CX-5, Toyota RAV4
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.