Testy

Prvá jazda s Renaultom Koleos - Krajší a pohodlnejší X-Trail

V tlačových materiáloch Renaultu sa po prvý raz objavili aj údaje ako je svetlá výška či nájazdový uhol. A hneď na úvod musíme priznať, že spomínané hodnoty sú celkom úctyhodné. Nájazdový uhol činí rovných 19°, odjazdový až 26° a svetlá výška činí rovných 213 milimetrov. Ak sú vám tieto hodnoty povedomé, tak ste už identifikovali technický základ najnovšieho Renaultu. Áno sesterským modelom Koleosu je Nissan X-Trail a čiastočne aj Qashqai, teda Kadjar. A to znamená, že prípadný záujemca o Sorento, Santa Fé či Škodu Kodiaq sa po novom môže zastaviť aj u predajcu Renault.


Všetkých spomínaných konkurentov prekonáva Koleos svojím zjavom. Predná časť s výrazným podpisom LED svetiel bude pôsobiť v spätnom zrkadle omnoho výraznejšie ako doteraz. Takže šanca, že vám z ľavého pruhu uhnú, je oveľa väčšia ako pri menších modeloch tejto francúzskej značky.


Podobne ako exteriér aj interiér bude pre majiteľa niektorého z aktuálnych modelov Renaultu známy. Prístrojový panel aj palubná doska svojimi tvarmi kopírujú sesterské modely. A to je dobré, koncepcia ovládania sa tak nemení ani v prípade najväčšieho modelu, ktorý sa vyrába v Kórei. Vzhľadom na miesto výroby sa nám zdal počet USB konektorov príliš malý, konkurencia z Ázie ponúka rozhodne väčší počet. Na druhej strane pocit spoza volantu je v porovnaní s X-Trailom iný. Rozdiel spočíva v sedadlách. Koleos sa spolieha na francúzsky mäkké sedadlá, ktoré ponúkajú nielen vyhrievané, ale aj odvetrávané. Inými slovami, stačí zmeniť detail na to, aby sa zmenil aj charakter auta. V tomto smere si zvolil Renault skôr lifestyleový než off-roadový charakter.


Potenciálnym zákazníkom ponúka v podstate základnú verziu s pohonom predných kolies a motorom 1.6 dCi, ktorý sa ukrýva za marketingovým označením Energy dCi 130. Práve túto verziu sme vyskúšali a ak vám ide o vizáž SUV bez nutnosti využiť lepšiu prejazdnosť, môžeme vám ho odporučiť. Ponúka prijateľnú dynamiku a na papieri sľubuje aj adekvátne nízku spotrebu. Tú sa nám vďaka dodržiavaniu rýchlostných limitov takmer podarilo dosiahnuť. Naopak, verzie 4 × 4 sme si vyskúšali priamo v teréne a tam nás Koleso presvedčil. Prejazdnosťou a aj tým, že pod kapotu sa naftový dvojliter hodí výrazne lepšie.


S potešením konštatujeme, že väčšina asistenčných systémov patrí do základného vybavenia, od druhého stupňa vybavenia sa môžete tešiť takmer na kompletný zoznam komfortných a luxusných prvkov.

Pokračovanie nájdete v najnovšom čísle časopisu Auto Motor a Šport, ktorý je práve v predaji!
Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie