Magazín

Nepodceňujte vyvažovanie kolies / Servisná poradňa o pneumatikách

Tento často podceňovaný problém je však spúšťačom ďalších neduhov, ktoré sa nakoniec môžu premeniť na tučnú sumu za opravy. Špecialisti z AZ pneu vám preto prezradia, ako k nevyváženosti dochádza a kedy by ste si mali dať kolesá vyvážiť.

Ako spoznáte nevyvážené kolesá?

Ak je hmotnosť ráfika a pneumatiky rovnomerne rozložená okolo osi rotácie, je koleso vyvážené správne a otáča sa tak, ako sa má. Ak to tak nie je, koleso počas jazdy kmitá, dochádza k vibráciám a v extrémnych prípadoch aj k zdvíhaniu kolesa od vozovky. Pri dlhodobom prehliadaní tohto problému sa každý vodič vystavuje riziku poškodenia tlmičov, čapov, ložísk a ďalších komponentov podvozka. Ako však nevyváženosť včas odhaliť?

Zdvihnutým prstom sú už spomínané vibrácie, ktoré prechádzajú z podvozka na volant. Zle vyvážené kolesá spoznáte aj podľa toho, že pneumatiky nie sú v ideálnom kontakte s vozovkou a auto na ceste pláva. Príznakom nevyváženosti sú aj:

  • nerovnomerne opotrebované pneumatiky,
  • vyšší valivý odpor pneumatík, a tým aj zvýšená spotreba paliva,
  • dlhšia brzdná dráha a všeobecne horšie reakcie vozidla pri šoférovaní.
AZ pneu: Nepodceňujte vyvažovanie kolies

Každá nerovnosť je krokom k nevyváženosti a zlej geometrii

Nerovnosti na cestách sú všadeprítomné a žiadny motorista sa im nevyhne. Pokiaľ nepatríte k sviatočným vodičom, prejdete ich v priebehu roka milióny. Aj v tomto prípade však stretnete dier a výmoľov viac než dosť. A každý taký náraz si v prvom rade odnesú kolesá. Nevyváženosť však môže spôsobiť aj odpadnutie závažia z ráfika, alebo silné znečistenie kolies. Preto odporúčame kolesá pravidelne vyvažovať.

Ruka v ruke s tým ide aj nastavenie geometrie kolies, ktoré si mnohí mýlia práve s vyvažovaním. Ide však o dva odlišné úkony.

  • Správne vyváženie kolies zabezpečí, aby pri vyšších rýchlostiach nedochádzalo k vibráciám.
  • Pri správnom nastavení geometrie sú kolesá ideálne postavené voči vozovke

Vyvažovanie kolies spojte s prezúvaním pneumatík

Kolesá si nemusíte nechať vyvážiť každý mesiac, ale pravidelné intervaly sú dôležité. V ideálnom prípade odporúčame spojiť tento servisný úkon s výmenou pneumatík zo zimných na letné a naopak, prípadne po najazdení približne 15 000 km. Ak jazdíte na celoročných pneumatikách, alebo máte dve súpravy kolies a sezónnu výmenu si robíte sami, nezabudnite sa objednať do pneuservisu. Len tak budete mať istotu, že máte kolesá vyvážené správne.

AZ pneu: Nepodceňujte vyvažovanie kolies

Ako vyvažujeme kolesá v AZ pneu?

Každý profesionálny pneuservis je vybavený špeciálnou vyvažovačkou, do ktorej sa upevní koleso a roztočí sa. Špeciálny snímač potom zisťuje nerovnováhu na ráfikoch a ak sa nejaká vyskytne, na konkrétne miesto na kolese sa umiestni vyvažovacie závažie.

V našom pneuservise máme k dispozícii špičkovú technológiu Hunter. Vyvažovačka kolies Road Force Elite od tejto americkej spoločnosti dokáže pomocou prítlačného valca simulovať kontakt s vozovkou a vyhodnotiť kompletné vlastnosti kolies. Výsledkom tohto takzvaného Road-Testu s laserovým meraním je optimálne vyváženie kolies, ale aj:

  • eliminácia použitých závaží o 20 – 30 % v porovnaní s bežnými stacionárnymi vyvažovačkami
  • a optimálne nasadenie jednotlivých pneumatík, čím sa ešte viac eliminujú vibrácie.

Koľko stojí vyváženie kolies a čo vám táto služba prinesie?

Cena za vyváženie kolies závisí od veľkosti a typu ráfikov, počtu závaží, ktoré treba na ne umiestniť a od toho, či sa vyvažujú kolesá na SUV, alebo VAN. U nás v AZ pneu za vyváženie všetkých štyroch kolies zaplatíte od 24 do 40 €. Táto suma je však mizivá v porovnaní s nákladmi na opravu podvozka, ktorý trpí jazdou so zle vyváženými kolesami. Nesporným prínosom vyváženia je aj spoľahlivá odozva pneumatík a komfortný pôžitok z jazdy. A napokon, čo je najdôležitejšie: vaše cestovanie bude oveľa bezpečnejšie.

Máte pocit, že kolesá vášho auta nie sú vyvážené? Ak ste z Bratislavy a okolia, zverte vyváženie do rúk profesionálov z AZ pneu. Objednajte sa na telefónnom čísle +421 2 6820 6080 alebo prostredníctvom e-mailu servis@az-pneu.sk.

Foto: AZ pneu, Depositphotos