Magazín

VIDEO: Drzosť na križovatke! Chodci nechali pacienta v sanitke pred nemocnicou čakať, zatiaľ čo oni prechádzali cez priechod

sanitka pehlřimov
Reprofoto | Video: Lukáš Slavičínský

O bránení prejazdu sanitke obyčajne čítame v súvislosti s vodičmi automobilov. Dôvody, prečo bránia sanitke v prejazde, sú rôzne: niektorí tvrdia, že ju nepočuli a nevideli, iní sa obávali vojsť do križovatky, keď im na semafore svietila červená. Existujú však aj motoristi s celkom iracionálnymi dôvodmi, napríklad, že z princípu nerešpektujú právo prednostnej jazdy.

V českom Plehřimově však kamera zachytila podobne nepochopiteľné správanie chodcov.

Nepochopiteľné správanie

Na tamojšej križovatke ciest Nádražní a Václava Petrů došlo k situácii, kedy chodci prechádzajúci cez priechod pre chodcov bezohľadne zastavili sanitku so zapnutým majákom. Video z celého incidentu sa podarilo natočiť 16. februára 2023 vďaka kamere pripevnenej na čelné sklo vozidla z protiľahlej strany jednej z najväčších križovatiek v meste. Je na ňom zreteľne vidieť chodcov, ktorí síce možno mali na semafore zelené svetlo, no vstúpili do cesty rozbehnutej sanitke so zapnutým majákom.

Podľa denníka pelhrimovsky.denik.cz a hovorcu oblastnej záchrannej služby Petra Janáčka sa v inkriminovaný moment v sanitke nachádzal pacient s neurologickými problémami. Sanitka ho teda prepravovala do miestnej nemocnice, ktorá sa nachádza hneď vedľa danej križovatky.

Prečítajte si aj:


V Česku začali používať revolučné železničné priecestia. Dokážu automaticky posielať pokuty

David Hecl


Pacientovi mohli ísť o život

Chodci aj napriek tomu, že sanitka už stála pred priechodom, naďalej vstupovali na priechodu pre chodcov. A to ako z jedného smeru, tak aj z druhého. V Česku pritom platí zákon, ktorý zakazuje vstup na priechod pre chodcov alebo na vozovku v prípade, že sa blíži vozidlo s právom prednostnej jazdy. Video zo spomínaného momentu si môžete pozrieť nižšie.

Prečítajte si aj:


Vyskúšali sme si jazdu v sanitke! Slováci sú za volantom spomalení a netušia, ako správne reagovať

Juraj Hrivnák


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.