Magazín

6 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta

1. Národná prírodná rezervácia Soos – český Yellowstone neďaleko Františkových Lázní

© Karlovarský kraj, www.kvpoint.cz
© Karlovarský kraj, www.kvpoint.cz

Neďaleko Františkových Lázní leží národná prírodná rezervácia Soos. Ide o rozsiahle rašelinisko a slatinu, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenných sopkách. Náučný chodník vedie po dne vyschnutého jazera, ktoré malo slanú (minerálnu) vodu.

2. Národný park České Švajčiarsko patrí k najkrajším miestam v Európe

6 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta
České Švajčiarsko
Zdroj: Karel Horáček, CzechTourism

Zatiaľ najmladším národným parkom v Českej republike je Národný park České Švajčiarsko, vyhlásený dňa 1.1.2000 na celkovej rozlohe 79 km². Leží v Ústeckom kraji a prilieha k štátnej hranici, kde na neho nadväzuje Národný park Saské Švajčiarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

3. Moravské Toskánsko – najviac fotogenická krajina Česka

Jižní Morava - Moravské Toskánsko
Zdroj: Robert Průcha, CzechTourism

Dlhé pásy hnedých či zelených polí sa tiahnu až k obzoru a akoby nikde nekončia. Malebne zvlnenú krajinu južnej Moravy len sem tam dopĺňa osamelý strom, medza alebo biela kaplnka. Fotografi nazývajú krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskom.

4. Český Sibír – drsný kraj v južnej časti Miličínskej vrchoviny

6 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta
Český Sibír
Zdroj: Shutterstock

Český Sibír je oblasť na rozhraní stredných a južných Čiech umiestnená zhruba medzi mestami Votice, Sedlec-Prčice a Táborom, ktorá dosahuje nadmorskej výšky aj vyše 700 metrov. Svoje pomenovanie získala oblasť vďaka drsným klimatickým podmienkam, pretože je tu zima dlhšia a tuhšia ako inde vo vnútrozemí.

5. Viate piesky pri Bzenci – moravská Sahara

6 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta
Viate piesky pri Bzenci
Zdroj: Shutterstock

Viate piesky sú jedinečným biotopom, ktorý sa rozkladá medzi železničnými stanicami Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často je táto časť prezývaná ako moravská Sahara. Nachádza sa len pozdĺž železničnej trate v dĺžke 5,5 km a jeho najširšia časť meria okolo 60 m.

6. Prírodný park Česká Kanada

6 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta
Česká Kanada
Zdroj: Libor Sváček, CzechTourism

Českou Kanadou je nazývaná prihraničná oblasť medzi mestami Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Jej rozloha činí cca 250 km². Prírodný park Česká Kanada tu bol vyhlásený v roku 1994.

Ďalšie inšpirácie na #svetovéČesko vám prinesieme v letnom dvojčísle. Ak však nechcete čakať, navštívte stránku www.kudyznudy.cz/svetovecesko