Magazín

Lode jedinej spoločnosti znečisťujú ovzdušie 10x viac než všetky autá v Európe!

Carnival Cruise

Európska únia bezhlavo tlačí na masovú elektrifikáciu, pričom súčasných majiteľov a výrobcov spaľovacích motorov trestá za znečisťovanie životného prostredia. Automobilové koncerny míňajú miliardy z vlastných prostriedkov len kvôli tomu, aby znížili flotilový priemer emisií o pár gramov, inak im hrozia pokuty za každé jedno predané auto.

V inom odvetví si však so znečisťovaním ťažkú hlavu nerobia. Na mysli máme práve výletné a nákladné lode, ktoré ročne vypúšťajú nepredstaviteľné množstvo emisií. Najnovšia štúdia totiž odhaľuje, že výletné lode jednej jedinej spoločnosti znečisťujú životné prostredie viac ako všetky autá v Európe. Reč je o firme Carnival Cruise, ktorá má (vrátane svojich dcérskych firiem) až 47 výletných lodí.

V roku 2017 pritom uvoľnilo všetkých 203 zaregistrovaných výletných lodí do ovzdušia 62 000 ton oxidov síry (SOx), ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu pľúc a kyslé dažde. Len samotná spoločnosť Carnival Cruise pritom obohatila štatistiku o polovicu z celkovej hodnoty vypúšťaných emisií. Ak by sme tieto hodnoty mali porovnať s automobilmi, tak za rovnaké obdobie vyprodukovalo všetkých 260 miliónov registrovaných vozidiel v Európe len 3 200 ton oxidov síry.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!