Magazín

Veľké odhalenie! Policajti sú nútení plniť plán pokút

Policajný zbor Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)

Motoristi sa o tom bežne rozprávajú. Takmer denne počúvame príbehy o tom, ako niekoho zastavili policajti s jasným úmyslom nájsť akúkoľvek technickú či evidenčnú vadu, ku ktorej by mohli vystaviť bloček na pokutu. Povinná výbava, dezén, veľkosť diskov či správnosť zápisu v technickom preukaze. To sú základné kontrolné body, o ktoré sa príslušníci policajného zboru opierajú pri hľadaní nedostatkov. A v prípade odhalenia akejkoľvek chyby, namiesto slovného upozornenia a dohovoru sa mnohí uchyľujú k finančnej represii.

Tento prístup pritom vadí aj samotným policajtom, ktorí sú vraj nútení plniť vopred nastavený plán pokút. Aspoň tak to prezentuje redaktorka Andrea Paulinyová v reportáži, ktorú televízia Markíza odvysielala v relácii Reflex. Vo videu podávajú svedectvo aj niektorí príslušníci policajného zboru, ktorí sa na súčasný stav už nechcú pozerať.

„Všetci policajti, čo sú na základnom útvare a sú na ulici v hliadkovej službe, sú tlačení do toho, aby robili tým spôsobom, že dávajú pokuty. S tým, že niekedy to je priestupok, ktorý je možné riešiť dohovorom, pričom tento dohovor sa nadriadeným moc neráta aj keď je to zákonná forma riešenia priestupku, ale teda nie je z toho žiaden finančný prospech pre policajný zbor,“ povedal vo videu jeden z anonymných policajtov. A nie je jediný, ktorý sa pre televíziu vyjadril týmto spôsobom. Jeho kolega tvrdí, že: „Je to blbý pocit, lebo už kvázi idete s tým vedomím, že tento tú pokutu dostane....Keď to robíte, máte body. Keď to nerobíte, nemáte body. Ich nezaujíma to, či niekomu pomôžete. Ich zaujíma to, koľko pokút ste dali.“

Ministerstvo tieto tvrdenia popiera a tvrdí, že žiaden podobný systém nie je stanovený a je na každom policajtovi, ako bude vzniknutú situáciu riešiť v medziach zákona. Predseda Nového odborového zväzu polície hovorí, že ministerstvo síce nevydalo oficiálne nariadenie v písomnej forme, no nadriadení propagujú rozdávanie pokút ústne na rôznych poradách tak, aby nevznikal hmatateľný dôkaz. Zároveň dodáva, že policajti, ktorí sa rozhodnú neplniť plán pokút, dostanú nižšie odmeny a odzrkadlí sa to aj na ich kariérnom raste.

Pokuty za nič

‼️ Policajtov vraj nútia dávať pokuty, aj keď nechcú.‼️ Pozrite si reportáž Andrea Paulinyová

Uverejnil používateľ Reflex Štvrtok 30. mája 2019
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!