Magazín

Crossover Lexus UX: Auto do mesta, ktoré prekvapí aj najvyberavejších

Dizajn ako nikdy predtým

Pri pohľade na robustný exteriér si auto hneď zaradíte do kategórie SUV. Je však výrazne iné, než to, čo vidieť na cestách. Jeho tvary sú inak vyformované, pôsobia viac dynamicky, strecha pripomína skôr športové kupé. Neprehliadnuteľná je aj zadná aerodynamická „plutva“ zo vzájomne prepojených LED svetiel.

Lexus vyvinul pre novinku UX aj tri nové exkluzívne farby. Tzv. Oranžová Blazing Carnelian pôsobí dojmom živosti a hĺbky vďaka viacvrstvovému lakovaniu so základnou červenou farbou a vrstvou zo žltej sľudy. Zelená Khaki hrá jasnými svetlými akcentmi a tmavými, pokojnými odtieňmi, čo vytvára zaujímavý kontrast. Modrá Astronomická sa skladá z jednoliateho náteru modrej farby so sklenenými vločkami, ktoré sa na slnku ligocú.

Lexus UX (modelový rok 2019)

Zaujímavosťou je maximálne kultivovaný povrch celého auta vybrúsený s presnosťou jednej desatiny milimetra. Tým vývojári z Lexusu posunuli hranice toho, čo je možné v karosárskych lisoch vyrobiť.

Lexus UX (modelový rok 2019)

Ovládanie ako v sci-fi filme

Niet pochýb o tom, že dizajnéri si dali mimoriadne záležať aj na tom, aký pocit budí auto zvnútra. Úplnou „vychytávkou“ pri riadení je veľký TFT LCD displej, ktorý vytvára v digitálnej 3D podobe realistické analógové ukazovatele.

Lexus UX (modelový rok 2019)

Tomu sekunduje aj jedinečný projekčný displej, ktorý premieta údaje o jazde akoby 2,5 metra pred autom, čím sa dá lepšie sústrediť na cestu pred sebou. Navyše, súčasťou ovládania je aj nové dotykové rozhranie, ktorým si nastavujete jednotlivé prvky intuitívne kliknutím či prejdením prstom, tak isto ako pri smartfónoch.

Lexus UX (modelový rok 2019)

Ľahšie parkovanie a bezpečnosť na prvom mieste

Model UX sa môže pochváliť aj novým podporným systémom pri parkovaní, ktorý dokáže zaregistrovať nielen auto stojace za vami, ale aj pred vami a autá križujúce zboku. Všetko môžete vidieť prehľadne na centrálnom displeji. Samozrejmosťou sú aj bezpečnostné technológie v balíku Lexus Safety System+, ktoré sú schopné zakročiť pred nárazom, všímajú si chodcov, majú pod kontrolou dráhu vozidla, rozpoznávajú značky, či umožňujú nastaviť si pri všetkých rýchlostiach dynamický radarový tempomat.